James Newton in Person w WarszawieORGANIZATOR:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego SemkowaWykonawcy:
Dominik Opaliński - bas-baryton
Marcela Wierzbicka-Opalińska - sopran
Kwartet jazzowy:
Piotr Baron - saksofon
Dominik Wania - fortepian
Maciej Adamczak - bas
Łukasz Żyta - perkusja
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Wojciech Semerau-Siemianowski - dyrygent
James Newton - prowadzenie koncertu


W programie:
James Newton (1953)
Glimpses of the Garden of Eden
Beauty and Strength
The Line of Immortality
Psalm 119 Introduction
Psalm 119 Zain
Psalm 119 Caph
Amazing Grace Version 1
Sometimes I Feel Like a Motherless Child


James Newton, urodzony 1 maja 1953 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA), flecista, kompozytor, aranżer, dyrygent. W trakcie swojej kariery James Newton napisał ponad 300 kompozycji. Utwory Jamesa Newtona wykonywane były na całym świecie, od Carnegie Hall po berlińską Galerię Narodową. Jego twórczość obejmuje muzykę kameralną, symfoniczną, sakralną, jazz, electronic i ethno, a także muzykę do baletu i tańca nowoczesnego. Ma na koncie kilkadziesiąt albumów autorskich, w tym albumy na flet solo.
„Muzyka, którą piszę, przede wszystkim odzwierciedla moją wiarę, która przenika moje życie artystyczne jako kompozytora muzyki sakralnej” – powiedział Newton. „Innym przewijającym się tematem jest inspiracja moimi afroamerykańskimi korzeniami kulturowymi”.
James Newton należy do najznamienitszych jazzowych flecistów-wirtuozów. Jego nagrania z Anthonym Davisem należą do najbardziej charakterystycznych przykładów współczesnego Trzeciego Nurtu.
Dorastał przy dźwiękach miejskiego bluesa, rhythm’n’bluesa i muzyki gospel słuchanej i granej przez jego rodziców. W wieku 12 lat grał na gitarze basowej w lokalnym zespole R&B, w wieku 15 lat wraz z gitarzystą założył trio grające muzykę Jimiego Hendrixa. W liceum nauczył się grać na flecie, biorąc lekcje gry klasycznej i jednocześnie studiując u saksofonisty jazzowego i flecisty Buddy’ego Collette’a. W latach 70. wraz z Arthurem Blythe’m i Davidem Murray’em współtworzył grupę Black Music Infinity. Na przełomie lat 70/80. w Nowym Jorku grał z Cecilem Taylorem i Lesterem Bowie’m, a także prowadził trio z pianistą Anthonym Davisem i wiolonczelistą Abdulem Wadudem. W latach 80. i 90. Newton często współpracował z muzykami reprezentującymi inne gatunki, studiował muzykę japońską, indyjską i chińską. Brał także udział w kilku projektach z Davidem Murray’em, z którym wspólnie w latach 90. koncertował. Oprócz aktywności związanej z jazzem Newton regularnie występował z klasycznymi zespołami kameralnymi i orkiestrami symfonicznymi. W 1989 roku opublikował podręcznik improwizacji na flecie (The Improvising Flute).
W 1997 roku napisał operę The Songs of Freedom, a w 2006 roku skomponował Mszę łacińską, która miała swoją premierę w Prato we Włoszech w lutym 2007 roku.
W Polsce jako muzyk pojawił się w 2007 roku, gdzie wystąpił w ramach trasy koncertowej Piotr Baron Quartet, w składzie: Piotr Baron, James Newton, Dariusz Oleszkiewicz, Mark Ferber (zespół zagrał wtedy także na Węgrzech). W tym samym roku James Newton wystąpił dwukrotnie z zespołem Jarka Śmietany (James Newton, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak i Adam Czerwiński).

                                                             Jerzy Szczerbakow
CENY BILETÓW:
1. Bilety normalne: 35 zł
2. Bilety ulgowe: 25 zł
•  dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
•  uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.Powiązane