Post Punk Xmas Night: 10-lecie Too Late, Martim Monitz, Harusha, Leśne Dziadostwo w Szczecinie

Koncert Post Punk Xmas Night: 10-lecie Too Late, Martim Monitz, Harusha, Leśne Dziadostwo w Szczecinie - 20-12-2019

Koncert Post Punk Xmas Night: 10-lecie Too Late, Martim Monitz, Harusha, Leśne Dziadostwo w Szczecinie

Too Late , Martim Monitz , Leśne Dziadostwo , HARUSHA

20.12.2019 20:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Laboratorium Muzyczne Jambar


POST PUNK XMAS NIGHT – pod takim hasłem na niezwyczajny koncert zapraszają jubilaci obchodzący 10-lecie wejścia na scenę – szczeciński zespół TOO LATE! Do wspólnego świętowania zaproszone zostały zespoły MARTIM MONITZ z Poznania oraz goście ze szczecińskiej sceny HARUSHA oraz LEŚNE DZIADOSTWO. Spotkajmy się 20 grudnia (piątek), o godz. 20:00, w klubie Jambar, przy ul. Kolumba 5 w Szczecinie.

► TOO LATE
(cold wave, punk – Szczecin)
www.fb.com/TooLateSzczecin

Zespół Too Late został założony w celu wieczorowego odreagowania od powolnego zaniku sceny punk lat 80', które kilku kolegów zaobserwowało w początkach nowego millenium. Spotkania przy graniu coverów punkrockowych klasyków wydawało się być spełnieniem owych założeń. Na przełomie jesieni 2009 i początku 2010 roku zespół zagrał kilka koncertów będących rozgrzewką swoich flagowych twórców ze „starych czasów”, takich jak Armia, Kolaboranci, Ga Ga, Apteka czy niszowy Dr Hackenbush. W kolejnych latach powrót na scenę wielu znanych zespołów spowodowało iż granie ich numerów stało się bezcelowe. I wtedy okazało się, że nigdy nie jest „za późno”, aby stworzyć własne kompozycje. Zespół w składzie: Kubi (wokal, gitara), Zucker (gitara basowa), Rafał (perkusja) i Mrozu (instrumenty klawiszowe) stworzyli kilka swoich utworów, które zaczęły odstawać od prostego grania muzyki punk. Po udanych koncertach w szczecińskich klubach zespół został dostrzeżony i doceniony otrzymując wyróżnienie dziennikarzy na szczecińskim Festiwalu Gramy w 2010 roku, a ich autorskie utwory można było usłyszeć na fali radiowej „Trójki”, „Polskiego Radia Szczecin” czy innych internetowych rozgłośni. Zamieszanie wokół zespołu przyczyniło się do zorganizowania niezależnych koncertów takich jak np. w jarocińskim parku gdzie Too Late zagrało pamiętne dwa koncerty na festiwalu w 2012 roku oraz szereg innych oddolnie organizowanych koncertach: w parkach; przystaniach; zlotach motocyklowych; urokliwych plażach czy szczecińskiej „bezludnej wyspie” gdzie był zespołem występującym cyklicznie. Zespół nagrał wszystkie swoje autorskie utwory w studio, jednak jak dotąd nie została wydana jeszcze żadna oficjalna publikacja. Aby ich posłuchać należy poszukać nagrać w Internecie lub pojawić się 20 grudnia 2019 na ich 10-leciu w Szczecinie.

► MARTIM MONITZ
(post punk – Poznań)
www.martim-monitz.com
www.martim-monitz.bandcamp.com
www.fb.com/martimmonitz

Martim Monitz z Poznania to zespół tworzony przez muzyków grających od wielu lat w różnych składach, szeroko pojętą muzykę alternatywną. W Martim Monitz spotkali się, by zagrać, co nie zostało zagrane i opowiedzieć, co nie zostało opowiedziane. W lutym 2019 ukazała się ich druga płyta wydana nakładem Atman Music i Extinction Records, zaś ich pierwsza płyta przez Antenę Krzyku. Bazując na post-punkowej motoryce Martim Monitz, tworzy nową jakość i niepowtarzalny styl, umiejętnie wzbogacając go sonicznym zgrzytem. Mistrzowsko kluczy między emocjami, sprawnie gra odcieniami, w których przeważają czernie i szarości. Istotną rolę odgrywają teksty, prowokacyjnie, pesymistyczne, gorzkie, ale nie pozbawione sarkazmu i ironii. Niektóre zostawiają niewielkie pole do interpretacji, inne są otwarte i nieoczywiste, łączy je jednak przywoływanie skrajnych emocji i sytuacji. Piszą o sobie: „Post-noise, post-punk, post-hardcore i inne posty. Bez karnawału”.

► HARUSHA
(punk rock – Szczecin)
www.fb.com/harusha44
https://youtu.be/wngyyAPeT_0

Harusha (春者) [czyt. harusia] – szczeciński zespół muzyczny, którego założycielami są Zbigniew „Ozi” Szmatłoch (ex „Firebirds”, ex „Ruin Cats”, „Szmaty”, „Zespół Dodna”) i Dominik „Harry” Pyrzyna (ex The Analogs). Brzmieniowo zespół jest osadzony w szeroko pojętym punk-rocku, stylistycznie stanowi wypadkową doświadczenia i kunsztu gitarowego właściwych „Ozi'emu” połączonych z zainteresowaniem „Harry'ego” filozofią i jego zamiłowaniem do muzyki eksperymentalnej.

Nazwa zespołu w starym kalendarzu japońskim oznacza przesilenie wiosenne (pierwszy dzień wiosny), jest to także imię które w Japonii nadaje się zarówno kobietom jak i mężczyznom, wywodzi się ono z sanskrytu gdzie było imieniem kobiecym oznaczającym „szczęśliwa”.

Logo zespołu stanowi muszla ślimaka morskiego – rozkolca (murex pecten) nazywanego również „grzebieniem Wenus”, którego kształt założyciele zespołu uznają za bardzo mocno osadzony w stylistyce punk znanej im z czasów rozkwitu tej kultury.

Debiutancka płyta grupy „HARUSHA – Tysiąc lat” zawiera 15 utworów o różnej dynamice nawiązujących muzycznie do różnych stylów punk-rocka od hardcore'a po melodyjny punk'n'roll. W warstwie tekstowej poruszany jest bardzo szeroki i w pewnych aspektach nigdzie dotąd nie spotykany zakres tematów: od przewrotnie ujętego poczucia tożsamości („Jestem Nikim”) i więzi społecznych („Koleś z pogranicza”, „Wszyscy moi kumple”), poprzez typowo filozoficzne („Archaik”, „Sługa Światów”, tytułowa „Tysiąc lat”), po związane z wizjami artystów, między innymi dotyczącymi miłości i śmierci. W repertuarze znajduje się też utwór będący luźną impresją na temat medytacji („Na północ od Niebios”) oraz w pewnym sensie wyjątkowa piosenka „Wspominanka dla Żółwika” napisana na prośbę jednej z przyjaciółek Harry'ego, należącej do grona dziewcząt zwracających się doń per „Mamo”.

Kompozytorem wszystkich piosenek jest Zbyszek „Ozi” Szmatłoch. Zaś autorem tekstów Dominik „Harry” Pyrzyna – wszystkich poza słowami do „Prześlicznej Maud”; utwór ten jest muzyczną aranżacją wiersza Marii Konopnickiej o tym samym tytule, a przy okazji zawiera najbardziej „średniowieczną” solówkę w historii polskiego punk-rocka. Utwory oznaczone na trackliście sygnaturą (2010) pierwotnie powstały przy okazji prac nad płytą solową Harry'ego, która dzięki zaangażowaniu wielu osób nigdy nie ujrzała światła dziennego, a nad którą prace prowadzone były właśnie w 2010 roku.

Zespół zagra w składzie:
Dobromił "Miłek" Shargut – perkusja
Zbyszek „Ozi” Szmatłoch – gitara
Andrzej "Dżejo" EM – bas
Dominik „Harry” Pyrzyna – vocal


► LEŚNE DZIADOSTWO
(punk rock, nowa fala – Szczecin)

Członków zespołu Leśne Dziadostwo połączyła przed laty miłość do wynalazków Adama Słodowego, ziołolecznictwa oraz dubów smalonych. Od ponad 20 lat przewijają się w rozmaitych składach. Współtworzyli m.in. takie zespoły jak „Sunra”, „Sela”, „Jagodzianki”, „Rastamaniana”. Zaszyci w pomorskich lasach, na scenę wychodzą rzadko, tylko w wyjątkowych okolicznościach przyrody. I niepowtarzalnych. Muzyka Leśnego Dziadostwa jest mieszanką starego punkrocka i brzmień nowofalowych z wyraźną nutą undergroundu lat '80. oraz leśnego podszytu. Ich debiutancka płyta "Las człowieka" spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze młodnika pod Ziołowem. Mottem ich twórczości jest przesłanie "Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy".


Post Punk Xmas Night
10-lecie zespołu Too Late
Zagrają: Too Late, Martim Monitz, Harusha, Leśne Dziadostwo
20 grudnia 2019 (piątek), godz. 20:00
Laboratorium Muzyczne Jambar
ul. Kolumba 5, Szczecin
Wstęp: 20 PLN