IX Jazzbląg Festiwal - IX elbląski festiwal jazzowy


Zapraszamy na IX edycję JAZZBLĄGA - elbląskiego festiwalu jazzowego!


Program koncertowy:


HIGH DEFINITION QUARTET

W roku 2019 premierę miała płyta zespołu zatytułowana "DZIADY", która w rankingu redakcji JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM uznana została zwycięzca w kategorii "Polska jazzowa płyta roku 2019". W tym samym rankingu pianista formacji, Piotr Orzechowski, zwyciężył w kategorii "Polski jazzowy wykonawca roku 2019". High Definition to jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. Jego oryginalność i muzyczna świeżość zostały docenione w kraju i za granicą - High Definition zdobył szereg najwyższych laurów na prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych, w tym najcenniejszą - I nagrodę na Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. Muzycy zespołu są też laureatami konkursów indywidualnych, m.in. Montreux Jazz Piano Solo Competition 2011 w Szwajcarii (Piotr Orzechowski) czy Bass2012 Copenhagen w Danii (Alan Wykpisz). Kwartet ma na koncie współpracę z gigantem jazzowej trąbki Randym Breckerem, w ramach której odbył tournée po Polsce (2012) i krajach Zatoki Perskiej (2013).


Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' - fortepian, koncepcja projektu
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja


LXMP

Propozycja dla miłośników absolutnej wariacji i lekkiej awangardy w muzyce. Sami o sobie: LXMP czyli dwóch miłych chłopaków, których każdy wpuściłby do siebie do domu zupełnie ich nie znając. Tacy są mili:

Piotr Zabrodzki / synths, combo organ, things
Macio Moretti / drums, bass synth, things


EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE

Laureaci Fryderyka 2019 za debiutancki album "Don't Hesitate!". Do Elbląga przyjeżdżają z premierą drugiego albumu zatytułowanego "Artificial Stupidity". Emil Miszk - trąbka, kompozycje / Kuba Więcek - saksofon altowy / Piotr Chęcki - saksofon tenorowy / Paweł Niewiadomski - puzon / Michał Zienkowski - gitara / Szymon Burnos - fortepian / Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa / Sławek Koryzno - perkusja


Od kiedy muzycy, którzy kilka lat temu wyrabiali jazzowe szlify w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na dobre osiedli na krajowej scenie, w zasadzie wypada mówić o nich już nie jako o trójmiejskich, a właśnie czołowych polskich artystach młodego pokolenia. Jakkolwiek by nie było - scena ta podlega stałemu rozwojowi, a muzycy nie osiadają na laurach. Co jakiś czas w grupie pojawiają się nowe nazwiska i powoływane są do życia kolejne projekty. Takim właśnie świeżym składem, najliczniejszym z dotychczas uformowanych przez trójmiejskie środowisko jest powołany do życia przez trębacza i kompozytora Emila Miszka oktet Emil Miszk and Sonic Syndicate.  


Podczas JAZZBLĄGA bedzie miała miejsce akcja GRAFIKA IMPROWIZOWANA | GORE77 - podczas koncertów znany elbląski grafik i wykładowca tworzący jako GORE77 na żywo przygotuje wielkoformatową pracę graficzną.


Po koncertach około godz. 22:00 - tradycyjny JAM SESSION!