XVI Zaduszki Jazzowe w Pińczowie: Wojciech Niedziela Quartet

Bilety na koncert XVI Zaduszki Jazzowe w Pińczowie: Wojciech Niedziela Quartet - 31-10-2020

Koncert XVI Zaduszki Jazzowe w Pińczowie: Wojciech Niedziela Quartet

Wojciech Niedziela

31.10.2020 17:30

Pińczów(Świętokrzyskie) - PSCK


Wojciech Niedziela -fortepian, Maciej Sikała - saksofon tenorowy, Maciej Garbowski- kontrabas, Krzysztof Gradziuk- perkusja.

Wojciech Niedziela Quartet to formacja składająca się z uznanych artystów zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie jazzowej. Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk to twórcy tria RGG współpracującego z Tomaszem Stańko, Maciej Sikała od lat saksofon tenorowy nr 1 wg ankiety JazzTop, lider własnych projektów. Wojciech Niedziela – niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej, współpracujący od lat z Janem Ptaszynem Wróblewskim, profesor na Wydziale Jazzu w katowickiej Akademii Muzycznej. Kwartet zaprezentuje program autorski (kompozycje Wojciecha Niedzieli) będący wynikiem artystycznych poszukiwań ostatnich kilku lat pianisty. Muzyka balansująca między akustycznym jazzem głównego nurtu a indywidualnie postrzeganą wizją współczesnej improwizacji, ekspresji i sonorystyki.

Wojciech Niedziela - pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był zdobywcą I-szych nagród na wielu konkursach jazzowych (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też dwukrotnie otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986r. i 1990r.).

Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i wieloma innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - „New Presentation-Trio”, „Lonesome Dancer”( Płyta Roku 1990 ), „To kiss the Ivories” i „Domingos Tunes”.
Wojciech Niedziela jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych do dnia dzisiejszego. Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” (2000r) oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”.( 2005r.) i „Supercalifragilistic” (2006r).
Koncertował w kilkunastu krajach Europy, (m.in. w Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Turcji, Rosji, Litwie, Łotwie, Węgrzech, Czechach, w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie ) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND oraz waszyngtońskim BLUE ALLEY.
Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson, Billy Harper ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym-Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Piotr Baron i inni.
Obecnie aktywnie koncertuje w formacjach wspomnianego już Ptaszyna Wróblewskiego, Piotra Schmidta, Krzysztofa Popka ,Adama Wendta a także w duecie fortepianowym z Piotrem Matusikiem.
Wojciech Niedziela niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych- Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl- Festiwal big-bandów. Siedlce Festiwal Standardów Jazzowych. Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną na stanowisku Profesora Zwyczajnego na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, (kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012 ) i w PWSZ w Nysie ( w latach 2008-2017 pełnił funkcję dyrektora tamtejszego Instytutu Jazzu). Spośród jego licznych absolwentów wymienić można Marcina Wasilewskiego, Michała Tokaja, Piotra Wyleżoła , Pawła Tomaszewskiego, Przemysława Raminiaka, Łukasza Ojdanę, Pawła Kaczmarczyka, Nikolę Kołodziejczyka i wielu innych.
Od 2010 r. pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2014 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.