Jazz w Teatrze - Jerzy Małek Quintet - Gravity w Rybniku

Bilety na koncert Jazz w Teatrze - Jerzy Małek Quintet - Gravity w Rybniku - 24-09-2021

Koncert Jazz w Teatrze - Jerzy Małek Quintet - Gravity w Rybniku

Piotr Wyleżoł , Sebastian Frankiewicz , Jerzy Małek , Krzysztof Pacan

24.09.2021 19:00

Rybnik(Śląskie) - Teatr Ziemi Rybnickiej


Jerzy Małek - trąbka, flugelhorn
Piotr Wyleżoł - fortepian, instrumenty klawiszowe
Krzysztof Pacan - gitara basowa
Sebastian Frankiewicz - perkusja
opcjonalnie: José Manuel Albán Juárez - perkusjonalia

Jerzy Małek to wyjątkowy polski trębacz i kompozytor jazzowy. Ceniony wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ostatnich dwóch dekadach zdobył uznanie jako twórca własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman. Dzięki współpracy z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt czy Marek Dyjak dał się poznać jako znakomity trębacz, kompozytor i aranżer. W 2000 roku Małek zadebiutował krążkiem „By Five” (wyd. JazzForum), zdobywając uznanie krytyków i popularność wśród fanów jazzu. W kolejnych latach ukazało się sześć albumów artysty: „Gift” (2002), "Spirit of the time" (2004), "Bop Beat" (2005), "Air" (wyd. Universal 2011), "Stalgia" (wyd.Kayax 2015) oraz "Forevelle" (wyd. Kayax 2017). W nagraniach i koncertach promocyjnych udział wzięli najwybitniejsi polscy jazzmani, a także gwiazdy jazzu amerykańskiego.

Oprócz działalności jazzowej Jerzy Małek ma na swoim koncie bogate doświadczenie w tworzeniu muzyki do teatru i filmów, czego najlepszymi przykładami są: ścieżka dźwiękowa do filmów „Huragan” 1928 i „Głupiec tu był” 1915 wyświetlanych podczas Festiwalu „Silent Movie Festival” w Warszawie, a także obrazu reżyserowanego przez Arka Bartosiaka „Powroty” według „Scen z życia małżeńskiego” Ingmara Bergmana. Jerzy Małek został też doceniony za całokształt działalności artystycznej, zdobywając nominacje do nagrody Fryderyk 2012 r. w dwóch kategoriach: Najlepszy Kompozytor Jazzowy i Jazzowy Muzyk Roku.

Jerzy Małek o koncercie:

*Pragnę zaprezentować Państwu mój najnowszy autorski projekt zatytułowany "Gravity". Krążek z materiałem muzycznym pojawi się w sklepach w czerwcu 2021 roku. W ramach promocji najnowszego wydawnictwa zamierzam wraz z cztero/pięcioosobowym składem koncertować w Polsce i za granicą. Muzyka, którą prezentuję na moim najnowszym krążku, to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą niczym nieposkromioną jazzową improwizacją. Styl muzyczny, w którym wypowiadam się zarówno jako kompozytor, jak i instrumentalista można postrzegać wielopoziomowo.

W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której wyróżnikiem jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich składnikami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje, że muzyka, pomimo swego wysublimowania, staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, spajająca cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.

W skład zespołu wchodzą moi przyjaciele będący obecnie absolutną czołówką w polskim jazzie, mający za sobą wieloletnią współpracę z legendami zarówno polskiej, jak i światowej sceny muzycznej, posiadający swój indywidualny styl gry: pianista Piotr Wyleżoł, basista Krzysztof Pacan i perkusista Sebastian Frankiewicz. W wybranych sytuacjach dołącza do nas świetny perkusjonalista José Manuel Albán Juárez.*