MUZYCZNY GWIAZDOZBIÓR w Toruniu


Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Dyrygent - rezydent".
W programie:
Z. Noskowski - Uwertura Morskie Oko op. 19
P. Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
F. Mendelssohn - IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska

Uwertura Morskie Oko Zygmunta Noskowskiego jest znakomitym przykładem dzieł związanych z Tatrami i Podtatrzem. Powstała w 1875 roku i należy do wczesnych, młodzieńczych utworów kompozytora. Dzieło świadczy już jednak o dojrzałości artystycznej i wyzwoleniu się spod wpływów innych twórców, w szczególności Mendelssohna i Schumanna. Oznacza się zwartością przebiegu, bardzo trafną instrumentacją, wyrazistą melodyką, które służyć mają programowo – ilustracyjnej koncepcji utworu.
Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 reprezentuje najbardziej znamienne cechy muzyki Piotra Czajkowskiego jak liryzm, bogata inwencja melodyczna, swoiste wykorzystanie motywów z muzyki narodowej i ludowej, wyrażania uczuć, wykorzystuje brzmienie instrumentu we wszystkich jego rejestrach, dając soliście szerokie pole do popisu w licznych efektach wirtuozowskich.
Młody Feliks Mendelssohn w trakcie swoich podróży w 1830 roku odwiedził Włochy. Miał zaledwie 24 lata kiedy rozpoczął pracę nad dziełem, które w przyszłości stało się IV Symfonią. Jak twierdzi sam kompozytor. Ukończona w 1833 roku IV Symfonia A-dur op. 90 „Włoska” wypływa ze wszystkich aspektów Włoch: krajobrazów, ludzi i kultury. W swych listach z podróży dość często pisał o zamiarze wyrażenia swych przeżyć włoskich w symfonicznej postaci.

Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.
Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.


bilety: 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy