PRZYJACIELE KAZIMIERZOWI KOWALSKIEMU w Łodzi


Przyjaciele
Kazimierzowi Kowalskiemu

23 października 2021, godz. 18:00

Jeśli chcielibyśmy znaleźć określenie najlepiej opisujące KAZIMIERZA KOWALSKIEGO, to najodpowiedniejsze, jakie przychodzi do głowy, to Człowiek orkiestra.
W dzieciństwie uczył się w szkole baletowej, w młodości wygrywał konkursy wokalne, później śpiewał czołowe partie basowe w teatrach operowych; nie unikał też kontaktów z tzw. muzyką rozrywkową. Wręcz przeciwnie był gwiazdą wielu festiwali, programów telewizyjnych i radiowych. Lubił sprawdzać się w różnych obszarach życia muzycznego: prowadził rozległą działalność impresaryjną, stworzył Polską Operę Kameralną, prowadził autorskie programy radiowe i telewizyjne. Jakiej dziedziny artystycznej by się nie podjął odnosił sukces. Dwukrotnie był dyrektorem naszego Teatru. Niestrudzony w lansowaniu młodych talentów wokalnych, zawsze z wielkim szacunkiem i empatią wyrażał się o starszych kolegach, pamiętał o Nich, korzystał z Ich wiedzy i doświadczenia i nie pozwalał też zapominać o Nich operowej publiczności. Zawsze nad czymś pracował, zawsze dokądś gonił, a spraw, które miał do załatwienia, mimo że realizował je „od ręki”, ciągle przybywało, bo gdyby ich sobie także sam nie dodawał – czułby się nieswojo! Taki był i takim będziemy pamiętać Kazika Kowalskiego.
Nie będzie już, prawie gotowego, Koncertu Jubileuszowego Artysty (50. lecie pracy artystycznej i 70. lecie urodzin); będzie natomiast - koncert PRZYJACIELE KAZIMIERZOWI KOWALSKIEMU, w którym, właśnie ci najbliżsi, zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych przebojów nie tylko operowych, tych które sam wykonywał ale i tych, które uwielbiał i często słuchał. Nie zabraknie też wspaniałych kolegów-artystów, których lubił, cenił i szanował. Wystąpią: Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Małgorzata Kulińska, Andżelika Wiśniewska, Joanna Woś, Aleksander Kruczek, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Andrzej M. Jurkiewicz, Dariusz Stachura, Robert Ulatowski, Łukasz Załęski oraz orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.
Koncert poprowadzą także przyjaciele Artysty – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.
Zapraszamy na ten wyjątkowy wieczór o Artyście, który był i jest znany w całej Polsce, ale to Łodzi i naszemu Teatrowi poświęcił swoje artystyczne życie.