Koncert symfoniczny w Zielonej Górze


WYKONAWCY
Łukasz Krupiński – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Jacek Rogala – dyrygent


PROGRAM
Charles Gounod (1818-1893):
I Symfonia D-dur (1855)

Siergiej Rachmaninow (1873-1943):
II Koncert fortepianowy c-moll op.18 (1900-1901)


I Symfonia Charlsa Gounoda nie często gości w programach koncertowych filharmonii. Wszak ten znakomity francuski kompozytora jest powszechnie kojarzony z twórczością operową. Jego dzieła, takie jak Faust czy Romeo i Julia są obowiązkowymi pozycjami w repertuarach wszystkich renomowanych teatrów muzycznych. Co ciekawe napisana w 1855 r. Symfonia przez wiele lat była zapomniana. Została odkryta na nowo dopiero w poł. lat 50. XX wieku. O jej wysokich walorach artystycznych świadczy choćby fakt, iż stała się inspiracją dla jego ucznia – Georgesa Bizeta, który wzorował się na niej pisząc Symfonii C-dur.    
Sergiej Rachmaninow był nie tylko znakomitym kompozytorem, ale także utalentowanym pianistą, który z powodzeniem koncertował m.in. w Rosji i USA. Stąd tak liczną grupę dzieł stanowią kompozycje fortepianowe. Spośród czterech koncertów napisanych na ten instrument największym uznaniem cieszy się Koncert c-moll. O jego popularności świadczy nie tylko ilość dokonanych nagrań utworu, ale także obecność dzieła w popkulturze. Tematy muzyczne z II Koncertu wykorzystywane były w wielu produkcjach filmowych, m.in. z udziałem Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor i Grety Garbo. Z kolei motyw z II cz. Koncertu można usłyszeć m.in. w piosence All By Myself, którą śpiewała Céline Dion.
Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi Jacek Rogala – dyrygent, kompozytor i pedagog, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej. Z kolei solistą będzie Łukasz Kurpiński – jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia.