Joao de Sousa - João de Sousa - Muzyka Świata z Żydowską Duszą - Portugalskie FADO we Wrocławiu

Bilety na koncert Joao de Sousa - João de Sousa - Muzyka Świata z Żydowską Duszą - Portugalskie FADO we Wrocławiu - 07-04-2022

Koncert Joao de Sousa - João de Sousa - Muzyka Świata z Żydowską Duszą - Portugalskie FADO we Wrocławiu

João de Sousa

07.04.2022 19:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Synagoga Pod Białym Bocianem


Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu zaprasza na kolejne wydarzenie artystyczne w cyklu Muzyka Świata z Żydowską Duszą, które odbywa dzięki dotacji ze środków Gminy Wrocław. Już 07.04.2022 o godz 19:00 w przepięknych wnętrzach Synagogi pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5 a we Wrocławiu wystąpi niepowtarzalny Joao de Sousa z towarzyszeniem zespołu w składzie Filip Migula - piano, Marcin Spera - kontrabas, Sebastian Skrzypek - perkusja oraz gościnnym udziałem wrocławskiego kwartetu smyczkowego. Ten niezwykły muzyczny wieczór będzie poświęcony portugalskiemu Fado, zarówno jego tradycyjnej formie jak również autorskim kompozycjom Joao de Sousa.

João de Sousa to mieszkający w Polsce od 2006 roku Portugalczyk. Jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i producentem muzycznym; na swoim koncie ma 3 autorskie płyty (Luta [Bitwa], 2016; Ideal [Ideał], 2018; Furacão [Huragan], 2021) Artysta współpracuje z wieloma najwybitniejszymi polskimi muzykami ostatniego m.in. Andrzejem Smolikiem, Natalią Grosiak, Dorotą Miskiewicz, Macio Moretti, Bastarda trio. W 2021 roku João de Sousa powrócił z nową płytą zatytułowaną Furacão [Huragan], powstałą pod wpływem wydarzeń 2020 roku które inspirowały artystę podczas intensywnej i "odizolowanej"pracy w studio. W 2021, João wydal również, wspólnie z Bastarda trio, plyte "Fado" dedykowaną muzyce fado i uznaną przez krytyków jedna z najlepszych płyt zeszłego roku.

Obecnie w całej twórczości portugalskiego artysty fuzja i konflikt między Bitwą [Luta] a Miłością [Ideal], na albumie Furacão sięgają swych estetycznych wyżyn, dzięki współpracy z polskim producentem muzycznym, Igorem Nikiforowem. Multiinstrumentalista związany od ponad dekady z warszawską sceną eksperymentalnego popu wzbogacił emocjonalne piosenki João nowym brzmieniowym uniwersum, łącząc w misterny sposób rozmaite wpływy muzyczne, które Portugalczyk już od dawna chciał wpleść do swojej twórczości. Ci, którzy mieli już okazję posłuchać Furacão"twierdzą, że słyszą" Franka Ocean, Caetano Veloso, The Beach Boys, Childish Gambino czy Jeffa Buckleya. Oryginalny wokal João de Sousy w zaskakujący sposób porusza się między różnorodnymi dźwiękowymi pejzażami wytworzonymi przez Igora Nikiforowa, w których nie brakuje, rzadko spotykanych i enigmatycznych syntetyzatorów, elementów afrobeatu i hip-hopu, gitar à la Paul Simon i głosu w mechaniczny sposób podającego słowa, czasami na wspak, a znów innym razem jakby nieco nieporadnie. Fakt, że João śpiewa przede wszystkim po portugalsku w kraju, w którym większość osób nie rozumie tego języka, sprawił, że artysta wypracował swój specyficzny sposób pisania tekstów i śpiewania tak, aby były one zrozumiałe dla słuchacza przede wszystkim jako dźwięki i nuty. Po przełamaniu barier językowych, teksty João de Sousy tchną zmysłowością i upodobaniem do kalamburów, które nierzadko prowadzą nas w świat surrealistycznych obrazów.

Furacão jest płytą, na której João de Sousa objawia lżejszą i bardziej roztańczoną część swej osobowości, nie rezygnując w żadnej mierze ze szczerości, która cechuje całą jego artystyczną twórczość. Dziewięć piosenek, które znalazły się na płycie, tworzy jedną całość, złożoną ze strumieni na pozór niespójnych informacji. João tak wyjaśnia motywy powstania swojej trzeciej płyty: "Chciałem za pomocą Furacão zatrzymać historyczny rok 2020, rok, który wygenerował nowe doświadczenie i z pewnością wyznaczy nowy kierunek w rozwoju naszego gatunku. Gwałtowny początek został równocześnie naznaczony zwolnieniem rytmu życia. Na zewnątrz nagła zmiana, a ja, zamknięty, zawieszony. Spoglądam przez okno i czuję, że coś gwałtownego się gdzieś porusza, a ja tego nie mogę dostrzec. A przecież zmiana i gwałtowność to ja. I sądzę, że wszyscy tacy jesteśmy. A tak trudno to czasem dostrzec… dlatego, od zawsze piszę piosenki. To napięcie między gwałtownością a niewidzialnym zawsze, odkąd pamiętam, mnie fascynowało, i zawsze współistniało. Ostatnio, jedynie, mam więcej materiału, który inspiruje mnie do pracy".

Na kwietniowy koncert w Synagodze pod Białym Bocianem João przygotował unikatowy program, który zaprezentuje wrocławskiej publiczności wspólnie ze swoim zespołem z płyty Ideał oraz gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego... Zabrzmią utwory z 3 autorskich płyty de Sousy, kilka klasycznych utworów fado i specjalny utwór przygotowany na ten właśnie koncert.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl