CCCXII BYDGOSKI WTOREK MUZYCZNY w Bydgoszczy


Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na CCCXII Bydgoski Wtorek Muzyczny, który odbędzie się 15.11.2022 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. prof. R. Sucheckiego przy ul. Staszica 3. Koncert odbędzie się dla uczczenia 95. rocznicy urodzin prof. Henryka Keszkowskiego.

Wystąpią:
Katarzyna Bąkowska, Michał Marcinkowski, Karolina Piątkowska-Nowicka, Małgorzata Skorupa - skrzypce
Wojciech Kołaczyk - skrzypce, altówka
Michał Kot - altówka
Anna Sawicka - wiolonczela
Joanna Krempeć-Kaczor - kontrabas
Elżbieta Rosińska - akordeon
Bogna Czerwińska-Szymula - fortepian

Koncert poprowadzi dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

W programie utwory A. Dvořáka, A. Gerkego, P. Hindemitha, W.A. Mozarta, Z. Pniewskiego, M. Regera, P. Vladigerova.

wstęp wolny

szczegóły: CCCXII BYDGOSKI WTOREK MUZYCZNY | Akademia Muzyczna

Henryk Keszkowski - wybitny skrzypek, wirtuoz i kameralista, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku. Urodzony w 1927 roku w Bydgoszczy. Jako wyjątkowo uzdolniony uczeń średniej szkoły muzycznej, został przyjęty do pracy w Pomorskiej Orkiestrze Symfonicznej w Bydgoszczy. Podczas studiów w Poznaniu grał w orkiestrze Opery Poznańskiej. W czasach „poznańskich”, występując jako solista z orkiestrami symfonicznymi, zyskiwał pierwsze pochlebne recenzje. Pisano w nich m.in. że „jest dużej miary talentem” (1952). Utalentowany skrzypek zwrócił uwagę wybitnego pedagoga i wirtuoza z Warszawy Tadeusza Wrońskiego, który zaproponował mu aspiranturę w PWSM w Warszawie oraz partię II skrzypiec w stworzonym przez siebie kwartecie smyczkowym (1956-1960).
Henryk Keszkowski brał udział w licznych festiwalach i koncertach w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Anglii, Bułgarii, na Węgrzech i w Chinach. Nagrywał dla polskich i zagranicznych radiofonii. Jako solista i kameralista dokonał kilkudziesięciu archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia. Prowadził Kwartet Smyczkowy Filharmonii Narodowej i inne zespoły. Był koncertmistrzem orkiestr kameralnych w Antwerpii, Warszawie i Bolzano.
Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1959 roku w średnim szkolnictwie muzycznym, następnie pracował w wyższych uczelniach muzycznych w Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy oraz Warszawie. Wykształcił około 50 absolwentów szkół wyższych, często wybitnych skrzypków, koncertmistrzów i pedagogów.
Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne dwukrotnie otrzymał indywidualną nagrodę II st. Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 19 września 2011 roku.