W blasku saksofonu w Słupsku

Bilety na koncert W blasku saksofonu w Słupsku - 26-05-2023

Koncert W blasku saksofonu w Słupsku

W czasie deszczu dzieci się nudzą

26.05.2023 19:00

Słupsk(Pomorskie) - Polska Filharmonia Sinfonica Baltica


Program:

George Gershwin - Porgy and Bess (opr. na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową P. Gusnar)
Astor Piazzolla - Tango Ballet (opr. na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową P. Gusnar)

Mieczysław Karłowicz - Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2

Wystąpią:

Paweł Gusnar - saksofon sopranowy

Jan Jakub Bokun - dyrygent

Orkiestra smyczkowa Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

PAWEŁ GUSNAR - Saksofonista, kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany. Od roku 2003 pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Na równie wysokim poziomie łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów (dla niego powstało ponad 80 utworów, w tym aż 16 na saksofon z orkiestrą). Od 2015 roku nakładem Ars Musica i Chopin University Press ukazują się serie nut sygnowane jego nazwiskiem (m.in. Paweł Gusnar Collection). Jest również autorem Studiów orkiestrowych na saksofon (2018). Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą, również w ramach znaczących festiwali. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Od 1998 r. stale współpracuje z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Radiową, z którymi grał pod
batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in.: Stanisława Skrowaczewskiego, Tadeusza Strugały, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Rajskiego, Wojciecha Rodka, Jacka Rogali, Antoniego Wita, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Marka Minkowskiego, Sławomira Chrzanowskiego, Agnieszki Duczmal, Tomasza Bugaja, Rolfa Becka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Johna Axelroda, Massimiliano Caldiego, Valery'ego Gergieva, José Marii Florêncio, Jean-Jacques’a Kantorowa, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Jerzego Swobody, Renato Rivolty, Jana Miłosza Zarzyckiego, a także Ennio Morricone, Marii Schneider i José Cury. W zakresie muzyki jazzowej i rozrywkowej współpracuje z najlepszymi polskimi orkiestrami i big bandami, m.in. Adama Sztaby, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina czy Kukla Band Zygmunta Kukli. Występuje także jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV i nagrania radiowe). Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin, przez liczne kraje europejskie, po Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA i USA. W dorobku ma ponad 60 płyt CD, w tym blisko 20 autorskich i współautorskich. Jest zdobywcą pięciu „Fryderyków” (2014, 2015, 2016, 2019, 2023), Armatki Kultury za rok 2019 (za płytę Masses, DUX 1613), Pizzicato Supersonic Award (2009). Trzykrotnie był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017). Uzyskał także nominację do International Classical Music Awards 2020 oraz do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2017). Jest założycielem i dyrygentem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. Angażuje się w działania popularyzujące naukę, kulturę i sztukę.

JAN JAKUB BOKUN – wrocławski klarnecista i dyrygent, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania, założyciel i dyrygent orkiestry kameralnej Inter>CAMERATA.

Studiował grę na klarnecie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Paryżu u prof. Guy Dangaina, studia dyrygenckie odbył na University of Southern California w Los Angeles.
b
Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant. Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Jan Adolf Górecki Scholarship oraz stypendium Rządu Francuskiego.

Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Sześciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Jako klarnecista i dyrygent nagrał 15 albumów płytowych.

Zawodowo związany z macierzystą uczelnią – Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,