Tęgie Chłopy, koncert w DZiKu czyli Zwierzęca Uciecha, i DZiKie Pląsy w Warszawie

Bilety na koncert Tęgie Chłopy, koncert w DZiKu czyli Zwierzęca Uciecha, i DZiKie Pląsy w Warszawie - 08-02-2023

Tęgie Chłopy, koncert w DZiKu czyli Zwierzęca Uciecha, i DZiKie Pląsy w Warszawie

Tęgie Chłopy

08.02.2023 20:00

Warszawa(Mazowieckie) - Dzik


"Szerszeń nic nie wiedząc o tym,
kładł się właśnie spać w sobotę.
A tu nagle mu przed ganek
wjeżdża szereg aut i sanek!"

Nie w sobotę, a w środę, 8 lutego!
Nie u Szerszenia, a u Dzika.
Przyjeżdżajcie czym chcecie!
Ostatni bal tego sezonu, kod ubioru: niebieski z odrobiną złotego.
I weźcie coś na przebranie, wyciśniemy was jak cytrynę!
Zapraszamy! ????????????

* cytat: Jan Brzechwa, Pchła Szachrajka.
* Tęgie Chłopy (ten-gyeh hlopey /tɛŋgʲɛ xwɔpɨ ): w opinii niezależnych ekspertów prawdopodobnie jeden z najweselszych zespołów, grających muzykę tradycyjną z Kielecczyzny (i nie tylko). Stara nuta, nowa energia, młodzieżowy skład.Karnawałowy Potańc z kapelą Tęgie Chłopy
8.02 godzina 20:00
Dom Zabawy i Kultury - DZiK, Belwederska 44a
Bilety: 50 złotych na platformie @going, 60 złotych gotówką na bramce.
TĘGIE CHŁOPY
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.
Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele!(grudzień 2017, wyd. Wodzirej).
Skład kapeli:
Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
Michał Maziarz – tenor
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Michał Żak – saksofon sopranowy, klarnet, śpiew
Marcin Żytomirski ...