Jan Emil Młynarski, Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love we Wrocławiu

Bilety na koncert Jan Emil Młynarski, Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love we Wrocławiu - 10-06-2023

Koncert Jan Emil Młynarski, Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love we Wrocławiu

Ken Vandermark , Paal Nilssen-Love , Jan Emil Młynarski

10.06.2023 20:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Ośrodek Postaw Twórczych - OPT


Jan Emil Młynarski śpiewa i gra dawne warszawskie piosenki, dba o dziedzictwo ojca jako muzyk i producent, daje koncerty na perkusję solo, występuje w najbardziej wymyślnych zespołach. Jan Młynarski to jedna z najbardziej zajętych postaci w polskim światku muzycznym. Urodził się w 1979 roku w Warszawie. Jest synem wybitnego poety, tekściarza i piosenkarza Wojciecha Młynarskiego oraz aktorki Adrianny Godlewskiej. Emil Młynarski, skrzypek wirtuoz, kompozytor, rektor Akademii Muzycznej, a przede wszystkim współtwórca Filharmonii Narodowej w Warszawie, był dla Jana Emila stryjecznym pradziadkiem.

"Przez całe moje dzieciństwo ojciec stukał na maszynie i odtwarzał na starym kaseciaku kolejny podkład dostarczony przez kompozytora. Chyba większy wpływ wywarła na mnie jednak mama, do której przychodzili studenci na lekcje interpretacji piosenki oraz dykcji" – wspominał Jan Emil Młynarski w Polskim Radiu.

Uczył się w Akademii Muzycznej w Katowicach, w 2006 roku ukończył prestiżową szkołę Drummers Collective w Nowym Jorku. Dziś, po pierwsze, daje kapitalne koncerty solo z perkusją i elektroniką, po drugie, jest ambasadorem dawnej warszawskiej piosenki jako wokalista i gitarzysta, a po trzecie, bębni w niezliczonych zespołach z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej.

Duet Paal Nilssen-Love i Ken Vandermark pracuje razem w przyspieszonym tempie od 2002 roku i od tego czasu wydał siedem albumów z wyjątkową i szeroką muzyką improwizowaną. Choć obaj pracowali w wielu uznanych przez krytykę grupach - od Peter Brötzmann Chicago Tentet, Lean Left (z Terrie Hessels i Andy Moor z The Ex) po Double Tandem (z holenderskim saksofonistą, Abem Baarsem) - od kilkunastu lat wciąż wracają do swojego duetu, ponieważ pozostaje on kluczowy dla ich twórczości.

Nilssen-Love i Vandermark rozpoczęli współpracę, gdy nagrali swój pierwszy album, Dual Pleasure, dla wytwórni Smalltown Supersound. Niedługo potem zagrali swój pierwszy koncert na Molde International Jazz Festival. Od tego czasu co roku występują na arenie międzynarodowej - w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Ich podejście do kontekstu duetu jest dzikie w swojej intensywności, łącząc ekstremalną prędkość rytmiczną z formalną dekonstrukcją i ponownym montażem, oraz swobodą korzystania z każdego gatunku w dowolnym czasie. Pod wieloma względami Nilssen-Love i Vandermark są bardziej otwarci w tym ustawieniu niż w jakiejkolwiek innej sytuacji, w której grają, tworząc unikalne podejście do muzyki improwizowanej, które jest porywające zarówno dla swoich pomysłów, jak i wykonania.Powiązane