XVIII MFM Mozartiana 2023 - Koncert Finałowy w Gdańsku


26.08.2023 (sobota) godz. 21.00
KONCERT FINAŁOWY
Archikatedra Oliwska, ul. Biskupa E. Nowickiego 5

PROGRAM:
Wolfgang Amadeusz Mozart
 Wielka msza c-moll KV 427
Gregorio Allegri 1582-1652
 Miserere
Wolfgang Amadeusz Mozart
 Ave verum corpus KV 618
 
WYKONAWCY:
Lucy Crowe – sopran I
Valentina Coladonato – sopran II
Aleksander Kunach – tenor
Leszek Skrla – bas
Polski Chór Kameralny
Akademie für Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski – dyrygent

Jan Łukaszewski, pomysłodawca i kreator Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana przyzwyczaił już słuchaczy do tego, że koncerty finałowe festiwalu stają się jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku. Nie inaczej będzie i tym razem! Wielka msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, choć przecież niedokończona, bez cienia wątpliwości dosięga szczytów muzycznego geniuszu.

Zaledwie kilka jest w muzyce wyjątkowych dzieł, które historia ochrzciła mianem „wielkich”. Pełna emocji i niezwykle efektowna, niczym kunsztowne barokowe ołtarze. Monumentalny styl chóralnej muzyki oratoryjnej z czasów Bacha i Händla przeplata się w niej z rokokową ornamentacją koloratur śpiewanych przez solistów – na czele z Lucy Crowe, rozchwytywaną przez najważniejsze teatry operowe na świecie, jak Royal Opera House w Londynie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jej głos, który łączy techniczną doskonałość i niepowtarzalną muzykalność, zachwyca melomanów i krytyków od Nowego Jorku po Tokio.

Oprócz Mozartowskiej Mszy podczas koncertu zabrzmią także dwa utwory, w których głównym bohaterem będzie Polski Chór Kameralny, obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia: Pierwszy z nich to Miserere Gregorio Allegriego, którym 14-letni Mozart zachwycił się podczas wielkośrodowego nabożeństwa w Kaplicy Sykstyńskiej w 1770 roku. Wobec ścisłej tajemnicy, w jakiej trzymano partyturę Allegriego, postanowił zapisać Miserere z pamięci. Na koniec koncertu, a co za tym idzie także tegorocznych Mozartianów, Chór z towarzyszeniem orkiestry wykona Ave verum corpus, motet do słów łacińskiego hymnu eucharystycznego, przeznaczony na Boże Ciało. Mimo niewielkich rozmiarów, braku zaskakujących zwrotów tempa technicznej wirtuozerii, tak charakterystycznej dla operowej czy instrumentalnej twórczości Mozarta, utwór ten zachwyca głębią duchowego przeżycia, które sprawia, że od wieków uważany jest powszechnie za arcydzieło muzyki!

*******