Piotr Lemańczyk/Tyler Hornby Quartet ft. Szymon Łukowski, Cezary Paciorek w Bydgoszczy

Bilety na koncert Piotr Lemańczyk/Tyler Hornby Quartet ft. Szymon Łukowski, Cezary Paciorek w Bydgoszczy - 18-08-2023

Koncert Piotr Lemańczyk/Tyler Hornby Quartet ft. Szymon Łukowski, Cezary Paciorek w Bydgoszczy

Piotr Lemańczyk , Cezary Paciorek , Tyler Hornby , Szymon Łukowski

18.08.2023 20:00

Bydgoszcz(Kujawsko-pomorskie) - Klub Eljazz


Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Jego droga artystyczna zaczęła się w 1993 roku, kiedy to z kartuskiego środowiska muzycznego powstał jazzowy zespół o nazwie Orange Trane. Po dwóch latach działalności, grupa pojechała na konkurs dla młodych muzyków Jazz Juniors 95 do Krakowa, gdzie zespół został laureatem II miejsca, a Piotra Lemańczyka nagrodzono za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszego instrumentalistę festiwalu. W 1996 roku przeprowadził się do Gdańska. Tam bardzo szybko zaczął współpracę ze znaczącymi nazwiskami świata jazzu takimi jak: Maciej Sikała, Emil Kowalski, Wojciech Staroniewicz czy Leszek Dranicki. Współtworzył gdańskie środowisko jazzowe. Kolejne kroki kariery to koncert na festiwalu Jazz nad Odrą 96 i nagroda za najlepszą kompozycje, oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 , gdzie wraz z zespołem Orange Trane otrzymał "Klucz do Kariery". Po niedługim czasie koncertował już z legendami polskiego jazzu, a byli to: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski i innymi. Dołączył do zespołu 0-58, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce jak i za granicą. Nie długo po tym, jego droga artystyczna przybrała wymiar międzynarodowy. Rozpoczęła się współpraca z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III /USA/, Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/ , Mike Stern /USA/, Leni Stern /USA/, Soweto Kinch /GB/ , Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski. Nagrał blisko 70 płyt, w tym osiem autorskich, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, Jazzpress, The Guardian. Koncertował w USA, Szwecji, Kanadzie, Izraelu, Malezji, Korei Południowej, Rosji, Singapurze, Bułgarii, Rumunii, Niemczech, Słowacji, Francji, Finlandii, Grecji, Mołdawii, Austrii i wielu innych krajach. Swego czasu był jedynym Europejczykiem nowojorskiego zespołu BEATLEJAZZ. Zawsze wysoko notowany w corocznej ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Piotr Lemańczyk jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Kartuzy Jazz Bass Days, którego X edycja odbyła się w lutym 2023r.

Tyler Hornby – jest jednym z najlepszych kanadyjskich perkusistów jazzowych. W 1998 roku, niedługo po ukończeniu studiów muzycznych w zakresie jazzu na Uniwersytecie w Calgary , Tyler wziął udział w North Texas Drumset Camp, szlifując swój warsztat pod okiem legendarnego instruktora, Eda Sopha. Kolejnym krokiem na drodze formalnej edukacji Tylera było stypendium uniwersytetu w Colorado (Boulder), gdzie w 2006 roku zdobył on tytuł Masters w Jazz Performance/Pedagogy.

Od tego czasu Hornby dal się poznać jako wybitny instrumentalista i utalentowany kompozytor, czerpiący swe inspiracje z szerokiego spektrum stylów. Tyler wiele nauczył się od laureata nagrody Grammy, pianisty Chipa Stephensa. Bezcennym doświadczeniem była dla niego każda możliwość dogłębnego zapoznania się z twórczością muzyków reprezentujących praktycznie cały świat. Lista jego współpracowników jest długa i zróżnicowana. Obejmuje takie nazwiska, jak Bob Mintzer, Ingrid Jensen, Wycliffe Gordon, Frank Mantooth, Alain Caron, Randy Brecker, Eric Marientahl, Tom Harrell, Jiggs Whigham, Irvin Mayfield, James Carter, Brad Goode, Chip Stephens, Hugh Fraser, Tommy Banks, PJ Perry, Shelly Berg, Ralph Bowen, Maciek Grzywacz (ta kooperacja zaowocowała nominacja do nagrody muzycznej w Polsce w 2007 roku), Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, Pat Bianchi, John Gunther, Ken Walker, Phil Dwyer, Mike Murley, David Braid, Joel Miller, Campbell Ryga, Jeff Johnston, Brad Turner, Victor Goines, Kirk MacDonald, Jens Lindemann. Do listy dołączyć należny takie instytucje jak Calgary Philharmonic Orchestra i Decidedly Jazz Danceworks.

Tyler Hornby występował na festiwalach, w klubach i salach koncertowych Ameryki Północnej i Południowej, jak również Europy. Pojawił się w składach ponad trzydziestu nagrań płytowych. Jego pierwszy solowy album, wydany w 2005 roku “Shadows of the Brighter Day” zdobył uznanie krytyków za post bopowe poszukiwania. Został także wybrany do ogolnokanadyjskiej kompilacji jazzowej pod tytułem “Dig Your Roots”.

W 2009 roku Tyler otrzymał nominacje do nagrody Galaxie Rising Star Radio Canada oraz nagrody General Motors Grand Jazz Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montrealu. Niespełna dwa lata później, kolejny dysk, " A Road to Remember”, znalazł się wśród kandydatów do Zachodniokanadyjskiej Nagrody Muzycznej (WCMA) za najlepsze jazzowe nagranie roku. W recenzji magazynu Downbeat z listopada 2010 roku czytamy: “…Tyler Hornby jest perkusista o płynnym, delikatnym uderzeniu i skłonnością do komponowania nastrojowych utworów w średnim tempie .

W 2013 roku muzyk zakłada nowa grupę, Tyler Hornby B3 i wydaje płytę zatytułowaną “Locus”, typowana do nagrody WCMA w kategorii jazzu za rok 2014.

Poza praca z własnym zespołem, Tyler jest perkusista Johanny Sillanpaa, Sillan & Young oraz Poland/Canada Jazz Trio (Sikala/Lemańczyk/Hornby), która to grupa otrzymała czterogwiazdkowa recenzje magazynu Jazz Forum za album “Able to Fly”. Także pracował jako kierownik muzyczny i kompozytor dla kilku spektakli scenicznych, wśród nich “More Rocky Mountain Fairy Tales”,” Senses” , “Why Dance to the Power of One” oraz “Sex over 40” (Uniwersytet Calgary, Wydział Tańca).

Tyler wykłada na Uniwersytecie Ambrose, w klasach perkusji, historii jazzu i gry w zespole jazzowym. Ponadto, jest on twórca i instruktorem warsztatów i klinik muzycznych w Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Polsce, USA i Wenezueli . W sierpniu każdego roku adepci perkusji uczestniczą w Drumset Educational Camp (MRU), którego Tyler jest założycielem i kierownikiem.

Szymon Łukowski - saksofonista, klarnecista, flecista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer i bandleader urodzony 10.06.1986 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego (2010) i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie saksofonu w klasie M. Sikały (2014). Doktor sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Laureat wielu nagród, m.in.: Grand Prix na konkursie Petersburska Wiosna 2019, I miejsce w kategorii Solista na Blue Note Poznań Competition (2014), Nagroda dla najlepszego instrumentalisty XVI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych I Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2013), dla najlepszego Instrumentalisty XIII Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2008) oraz II nagrody na Student Jazz Festival w Bydgoszczy z grupą Walking Quartet (2009).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), oraz trzykrotnie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013, 2015, 2019).

Swobodnie porusza się w rozmaitych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez muzykę fusion, latin i eksperymentalną, najwięcej uwagi poświęcając współczesnej muzyce jazzowej w różnych odsłonach. Aktualnie współtworzy grupy: Szymon Łukowski Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet, Orange Trane, Michał Gozdek Quartet, Jan Konop Big Band,
Eljazz Big Band.

Występował u boku takich wykonawców jak Jerzy Małek, Cezary Paciorek, Jan Smoczyński, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, Przemek Dyakowski, Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Ilona Damięcka, Adam Żuchowski, Tomasz Sowiński, Jan Freicher, Dominik Wania, Adam Lemańczyk, Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Wojciech Pulcyn, Przemysław Jarosz, Sebastian Frankiewicz Paweł Dobrowolski, Tyler Hornby, Kristian Alexandrov, Bartosz Pernal, Maciej Kądziela, Łukasz Ojdana, Michał Tokaj czy Aga Zaryan

Szymon Łukowski jest także autorem muzyki do kilku spektakli teatralnych, m.in. spektaklu "Zjednoczenie Dwóch Korei" J. Pommerata w reżyserii Łukasza Gajdzisa, skomponowanej wspólnie z Tomaszem Lewandowskim

Koncertował również poza granicami kraju – w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Grecji oraz Francji.

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W latach 1998-2011 w ankiecie Jazz Top czytelników miesięcznika Jazz Forum Cezary zajmował 1. miejsce w kategorii "Instrumenty różne-akordeon".

Współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Hanną Banaszak, Antoniną Krzysztoń, Joszko Brodą, braćmi Pospieszalskimi.

Jako członek Alfred Hause Tango Orchestra odbył trzy trasy koncertowe w Japonii (45 koncertów w najważniejszych salach, m.in. Suntory Hall, Tokyo Philharmonic).

Znana jest również jego działalność na rzecz kultury muzycznej Kościoła. Prowadził zespół młodzieżowy, który wsławił się prowadzeniem czuwania przed spotkaniem z Janem Pawłem II na sopockim hipodromie 5 czerwca 1999r. oraz wylansował piosenkę „Nie ścigaj się z Miłością” (kompozycję Paciorka). 25-osobowa reprezentacja tego zespołu wzięło udział w programie telewizyjnym transmitowanym na żywo przez TVP1 i TV Polonia z Watykanu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, gdzie spotkała się z Ojcem Świętym i śpiewała w jego obecności w Sali Klementyńskiej).

W 2010 występował w Szanghaju jako członek reprezentacji Województwa Pomorskiego na Wystawę Światową EXPO, jako członek projektu patriotycznego Roberta Florczaka.

W 2015 prezentował swój projekt kaszubski „Moje Strony“, który promował Region Pomorski w trakcie Wystawy Światowej Expo w Mediolanie.

W 2014 roku marszałek Mieczysław Struk przyznał Cezaremu Pomorską Nagrodę Artystyczną „za przygotowanie mistrzowskiej oprawy muzycznej do spektaklu „Verba Sacra“ w Wejherowie, za wirtuozostwo w dziedzinie muzyki akordeonowej.“

Nagrał ponad 60 płyt, z czego pięć otrzymało nominacje do Fryderyka. Na wielu z nich występuje nie tylko jako sideman, ale również jako kompozytor i aranżer. Płyta „Duology“ nagrana w duecie z Piotrem Lemańczykiem zawiera współczesny jazz inspirowany polską kulturą i przyrodą. Wydana została w 2017 roku przez renomowaną wytwórnię DUX.

W 2019 ukazały się dwie autorskie płyty „Kaszëbë according to Cezary Paciorek“ i „Emil“ (pamięci Emila Kowalskiego), ktora zawiera kompozycje Paciorka inspirowane współpracą ze zmarłym wybitnym klarnecistą.

Największym dotąd dziełem Paciorka jest muzyka do spektaklu „Pusta Noc - gdy odchodzisz duszo“ skomponowana na sopran, bas, chór, orkiestrę kameralną i trio jazzowe.

W 2020 roku płyta Szymon Sutor Jazz Septet & String Orchestra ft. Adam Pierończyk / Debut Album z udziałem Paciorka otrzymała Fryderyka za debiut jazzowy.

Czas pandemii sprzyjał pracy naukowej, rok 2020 zwieńczony został obroną pracy doktorskiej pt. „Akordeonista w zespole jazzowym na podstawie płyty Kaszëbë according to Cezary Paciorek“.

11.10.2022 Aleksandra Dulkiewicz uhonorowała go Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.