Dobrawa Czocher | filmy Germaine Dulac | Timeless Film Festival Warsaw –

Bilety na Dobrawa Czocher | filmy Germaine Dulac | Timeless Film Festival Warsaw –

Dobrawa Czocher | filmy Germaine Dulac | Timeless Film Festival Warsaw –

Dobrawa Czocher

12.04.2024 20:00

Warszawa(Mazowieckie) - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Fantazje, sny, koszmary – to jedna z najbardziej nośnych metafor kina i jednocześnie źródło najbardziej szalonych pomysłów. To w przestrzeni majaków i imaginacji pojawiają się głowy zamknięte w szklanych kulach, drzwi prowadzące donikąd i wszędzie, perwersyjne marzenia i bezwstydne schlebianie popędom Erosa i Tanatosa. Królową tego uniwersum pozostaje Germaine Dulac – pionierka filmu surrealistycznego, u której zadłużeni są choćby David Lynch czy Maya Deren. Jej dwa najsłynniejsze filmy, Muszelkę i pastora oraz Uśmiechniętą panią Beudet, będzie można zobaczyć podczas Timeless Film Festival Warsaw, 12 kwietnia 2024 w Muzeum POLIN, z akompaniamentem wiolonczeli – do tego wyjątkowego seansu zagra Dobrawa Czocher, której muzyka również ma często oniryczny wymiar. Artystka wydała w 2023 roku album Dreamscapes („senne ucieczki”), o którym pisze: „to podróż przez czas marzenia; przez moment, w którym naprawdę spotykamy się z naszą nieświadomością. Czego możemy tam doświadczyć i jak wpływa to na nasze życie?”.

Germaine Dulac to reżyserka, której zawdzięczamy nie tylko wywrotowe filmy oparte na pomysłach nie z tej ziemi: to także twórczyni na wskroś feministyczna i bardzo współczesna – właśnie dlatego muzyka Czocher, łącząca klasykę ze nowoczesnymi brzmieniami, idealnie wpisuje się w charakter tego surrealistycznego seansu.

Koncert filmowy odbędzie się w ramach Timeless Film Festival Warsaw (8-15 kwietnia 2024).

***
Dobrawa Czocher – polska wiolonczelistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Hochschule für Musik w Detmold, laureatka wielu konkursów muzycznych i członkini zespołu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wspólnie z kompozytorką i pianistką Hanią Rani wydała Biały album oraz Inner Symphonies, które łączyły zainteresowania obu artystek. Czocher żeni nieskazitelną technikę gry na wiolonczeli z nieskończoną muzyczną wyobraźnią i indywidualną ekspresją. Chętnie porusza się miedzy biegunami: muzyki klasycznej i współczesnej, kanonami i awangardą. W 2023 roku wydała solowy album Dreamscapes – oniryczną muzyczną podróż przez kolory, tekstury i atmosfery.

*******Powiązane