ZABAWA ANDRZEJKOWA | TĘGIE CHŁOPY w Warszawie

Bilety na koncert ZABAWA ANDRZEJKOWA | TĘGIE CHŁOPY w Warszawie - 29-11-2023

Koncert ZABAWA ANDRZEJKOWA | TĘGIE CHŁOPY w Warszawie

Tęgie Chłopy

29.11.2023 20:30

Warszawa(Mazowieckie) - Bar Studio


Jak to ongiś mawiano: na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja. Zeby nadzieja błysnęła wszystkim, zapraszamy na wieczór z Tęgimi Chłopami. Uszanujemy tradycję i zabawimy się. Będą chłopy, będą baby, będzie ogień. W programie wosk, wróżby i szalone tańce.

29 listopada, od 20.30

w barStudio

“Stara to sprawa jak świat, a przynajmniej jak ludzkość - odgadywanie przyszłości, wróżenie o przyszłych losach swojego życia. W domowym obyczaju polskim główną rolę miały wróżby zamążpójścia i ożenek czynione w dniach do tego uprzywilejowanych, których było pięć w roku”*.

Zaczynamy odliczanie: po pierwsze Andrzejki.

Zabawa ma charakter matrymonialny.

bilety 33.99 pln

_

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Agencja Tradycyjna - Kolektyw z aspiracjami. Biesiady, parady, korzystanie z okoliczności.

*Zygmunt Gloger, “Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni. Jesień”

** plakaty, wróżby, grafiki: Ola Jasionowska