Acadiana Chamber Orchestra w Lusławicach


Acadiana Chamber Orchestra (ASO) powstała w 1984 r. w Lafayette w stanie Luizjana. Celem zespołu jest szerzenie kultury poprzez muzykę. Każdego roku występuje przed tysiącami słuchaczy, wykonując repertuar symfoniczny, kameralny, operowy. Prowadzi także różnego rodzaju muzyczne programy edukacyjne. ASO współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami i solistami. Ceniona jest za innowacyjność dzięki łączeniu tradycyjnej muzyki europejskiej z nowoczesnym repertuarem, w tym także z muzyką popularną, historycznym stylem Cajun wywodzącym się z Luizjany, jazzem oraz stylami Zydeco.

ASO prowadzi własne konserwatorium muzyczne, które oferuje szeroki wachlarz muzycznych programów edukacyjnych, łącznie z bardzo dobrze odbieranym programem pod nazwą Youth and Preparatory Orchestra.

Elizabeth Pitcairn to amerykańska wirtuoz skrzypiec, która aktywnie angażuje się w nauczanie młodych adeptów muzyki. Jest prezesem i dyrektorem artystycznym Luzerne Music Center, który w Górach Adirondack na północy stanu Nowy Jork szkoli młodych uzdolnionych muzyków w wieku od 9 do 18 lat.

Artystka gra na jednym z najbardziej legendarnych instrumentów – purpurowych skrzypcach Mendelssohna, zbudowanych przez Stradivariusa w 1720 r., o których mówi się, że stały się inspiracją do powstania nagrodzonego Oscarem filmu „Purpurowe skrzypce”.

Mariusz Smolij jest uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych dyrygentów swojego pokolenia. Często nagrywa dla wytwórni Naxos International i niezmiennie cieszy się dużym międzynarodowym uznaniem, m.in. gazety „New York Times” za jego „fascynujące występy”. Maestro Smolij prowadził ponad 140 orkiestr z 28 krajów na pięciu kontynentach i występował w jednych z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie, w tym m.in. w: Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, Zürich Tonhalle, paryskiej Salle Gaveau, Concertgebauw w Amsterdamie czy w pekińskiej National Art Center.

11 maja, sobota, godz. 18:00
Lusławice, sala koncertowa

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento D-dur, K136
Allegro
Andante
Presto

John Corigliano
Suita z filmu Red Violin 

George Gershwin / Mariusz Smolij
Trzy Preludia na skrzypce solo i orkiestrę kameralną

* * *

Trad. / Harold Mims
„Acadiana Songs and Dances”
Papa’s Tune
Narrative
Sadness
The Aligator and the ‘Coon
The squeeze Box

George Chadwick
Serenada na orkiestrę smyczkową F-dur
Allegro grazioso
Andantino
Tempo di Minuetto
Finale: Presto non troppo

Wykonawcy:
Elizabeth Pitcairn – skrzypce
Acadiana Chamber Orchestra
Mariusz Smolij – dyrygent

Czas trwania koncertu (wraz z 20-minutową przerwą): ok. 120 min

Serdecznie zapraszamy!

Zakup biletów odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną (na miejscu jest dostępny biletomat obsługujący płatności kartą). Bilety nie podlegają rezerwacji.

-----

*Bilet ulgowy, za okazaniem dokumentu stwierdzającego uprawnienie do ulgi, przysługuje:
- uczniom,
- studentom,
- osobom powyżej 65. roku życia,
- emerytom, rencistom,
- posiadaczom Karty Seniora,
- posiadaczom Karty Dużej Rodziny,
- osobom z niepełnosprawnościami,
- nauczycielom,
- kombatantom,
- honorowym dawcom krwi.
 
Zwolnienie z opłaty za wstęp przysługuje:
- posiadaczom imiennych zaproszeń wydanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego,
- dzieciom poniżej wieku szkolnego,
- opiekunom grup szkolnych (1 opiekun na 10 dzieci),
- osobom z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności oraz ich asystentom,
- osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",
- pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów,
- członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS),
- posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305).
 
Osoby którym przysługuje zwolnienie z opłaty za wstęp, proszone są o zgłoszenie telefoniczne: 14 665 10 30, 14 666 43 00 lub mailowe: marta.langer@penderecki-center.pl od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00.

*******