All Improvviso - Maurice Steger z zespołem w Gliwicach

Bilety na koncert All Improvviso - Maurice Steger z zespołem w Gliwicach - 11-09-2015

Koncert All Improvviso - Maurice Steger z zespołem w Gliwicach

Maurice Steger

11.09.2015 18:30

Gliwice(Śląskie) - Ruiny Teatru VICTORIA


Maurice Steger z zespołem

Maurice Steger (flet prosty)
Angielski “Independent” okrzyknął Maurice Steger’a największym wirtuozem fletu prostego na świecie. Inni nazywają go „czarodziejem”, „Paganinim fletu” czy po prostu wirtuozem. Nie ulega wątpliwości, że Maurice Steger zdobył to miano dzięki spektakularnej karierze solisty specjalizującego się w muzyce barokowej. Jego żywiołowy styl interpretacji i technika gry stawiają flet prosty w zupełnie nowym świetle. Pośród licznych płyt nagranych przez muzyka znalazły się między innymi: Kwartety Telemann’a, “Venezia 1625” (wielokrotnie nagradzana w 2010 roku), “Mr Corelli in London” czy “Una Follia di Napoli”. Repertuar, który wykonuje głównie muzyk, opiera się na muzyce Baroku, którą wykonywał m. in z Akademie für Alte Musik w Berlinie,  Venice Baroque Orchestra, The English Concert, Accademia Bizantina, Europa Galante. Jako flecista i dyrygent pracował ze znakomitymi muzykami tj. Bartoli, Hilary Hahn, Andreas Scholl, Bernard Labadie, Sandrine Piau, Diego Fasolis, Sol Gabetta oraz Nuria Rial. Wykonując muzykę kameralną współpracuje często z Hille Perl, Lee Santaną, Naoki Kitayą, Mauro Vallim i in.

Hille Perl (Viola da Gamba)
Hille Perl gra na gambie odkąd pamięta. Dla niej muzyka jest najważniejszą formą komunikacji międzyludzkiej, bardziej dokładną, intensywną i bezbłędną niż język. Jej zdaniem muzyka łączy nie tylko teraźniejszość z przeszłościa lecz również ma umiejętność integrowania różnych aspektów naszej społecznej, często skonfliktowanej, rzeczywistości. Hille podróżuje po świecie grając z wieloma grupami jak również występując solo, nagrywa liczne płyty opierając się głównie na repertuarze XVII i XVIII wieku. Kiedy nie podróżuje, oddaje się sielankowemu życiu w wiejskim domu na północy Niemiec, gdzie mieszka z rodziną. Naucza także w Hochschule der Künste w Bremen, gdzie z przyjemnością przekazuje swoją wiedzę na temat muzyki i instrumentu swoim 12 studentom.

Fiorenza de Donatis (skrzypce)
Fiorenza De Donatis rozpoczęła naukę gry na skrzypcaach w wieku 6 lat. Podczas studiów muzycznych w Sion, Salzburgu i Londynie kształciła się pod okiem takich mistrzów jak  Tibor Varga, Shmuel Ashkenasi, Carlo Chiarappa oraz Michaela Comberti. Kontynuując swoją naukę w Holandii na Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie Lucy van Dael, gdzie rozwinęła swoje umiejętnosci gry na instrumentach barokowych. Grała w wielu znamienitych orkiestrach i zespołach tj.: European Union Baroque Orchestra, Accademia Bizantina, Basel Kammerorchester, Amsterdam Baroque Orchestra, Ensemble Zefiro, Concerto Köln, Helsinki Baroque Orchestra, Mozart Akademie, Europa Galante oraz Ars Musica Zürich. Z grupami tymi podróżowała po Europie, Japonii oraz  obu Amerykach. Swoje nagrania publikowała w wytwórniach  Astrée, Naive, Chandos, Virgin Classics, Decca i Stradivarius. Wraz z Andreą Rognonim, Stefano Marcocchim i Marco Frezzato założyła zespół AleaEnsemble, wykonujący muzykę XVII i XIX w. Ich nagrania zdobyły uznanie krytyków i zostały nagrodzone “Diapason d’Or” i “Choc de Le Monde de la Musique”. Skrzypaczka zdobyła także pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Musica Antiqua w Brugii. Od 2006 roku wykłada w klasie skrzypiec barokowych konserwatorium w Amsterdamie. Gra na instrumencie Carlo Antonio Testore z 1749r.

Daniele Caminiti (teorba, gitara barokowa)
Daniele Caminiti urodził się w Mesynie we Włoszech. Ukończył klasę gitary klasycznej w Conservatorio Pescara. Studiował także na Akadamii Muzycznej w Bazylei pod okiem Oskara Ghilia oraz w Schola Cantorum Basiliensis jako słuchacz Petera Crotona. Jako solista zdobył wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Poświęca się grze na dawnych instrumentach szarpanych. Jego aktywność jako muzyka znajduje odzwierciedlenie w licznych koncertach z takimi artystami jak:  Andrea Marcon, Ottavio Dantone, Chiara Banchini, Marc Hantaï, Rubén Dubrovsky, Sergio Azzolini, Antonio Politano, Alfredo Bernardini, Jesper Christensen, Jörg-Andreas Bötticher, Pierre-André Taillard, Michael Hofstetter, Attilio Cremonesi, Bernarda Fink, Maria Cristina Kiehr, Andreas Scholl. Muzyk występuje także ze znanymi orkiestrami i grupami muzycznymi: Venice Baroque Orchestra, Brixia Musicalis, Accademia Bizantina, Ensemble 415, Bach Consort Wien, Kammerorchester Basel, La Cetra, Capriccio Basel, Zürcher Barockorchester, Holland Baroque Society, Hessicher Rundfunk Orchester, NDR Orchester. W ostatnich latach miał okazję nagrywać dla znakomitych wydawnictw tj.: Rai Radio 3, Deutsche Grammophon, Decca, Schweizer Radio 2, Channel Classics, Österreichische Rundfunk, Deutche Harmonia Mundi, Sony BMG, Pan Classics, Glossa, Tactus czy MV Cremona.

Naoki Kitaya (klawesyn)
Urodzony w Japonii, Naoki Kitaya od czasów młodości może swobodnie nazwać europejskie sceny swoim domem. Był uczniem takich mistrzów jak Nikolaus Harnoncourt, Johann Sonnleitner oraz Andreas Staier. Nauczał na Uniersytecie w Zurichu, a obecnie jest niezależnym muzykiem współpracującym z różnymi grupami i artystami: Cecilia Bartoli, Giuliano Carmignola, Elizabeth Wallfish, James Galway, Reinhard Goebel, Albrecht Mayer, Heinrich Schiff, Michala Petri , Maurice Steger. Z oststnim z nich zdobywał liczne nagrody muzyczne. Naoki Kitaya jest również kompozytorem. W swej twórczości inspiruje się muzyką Helmuta Walcha i Olivera Messiaen.

Teksty i zdjęcia artystów stanowią własność agencji artystycznych i/lub samych muzyków.
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paweł Ciepliński. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.