NOC W WENECJI w Jeleniej Górze


NOC W WENECJI
Wojciech Rodek – dyrygent
Anita Maszczyk – Annina
Jolanta Kremer – Barbara
Ewelina Szybilska – Ciboletta
Michał Musioł – Pappacoda
Arkadiusz Dołęga – Bartolomeo Delacqua
Aleksander Kruczek – Caramello
Oskar Jasiński – Książę Guido
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
***
Johann StraussNoc w Wenecji – operetka w III aktach (wersja koncertowa)
W XIX wieku mawiano, że Paryż jest najbardziej rozbawioną stolicą Europy. Działo się tak za sprawą Jacques’a Offenbacha i jego słynnych, nowoczesnych operetek. Wiedeń zajmował drugie miejsce, jednak dzięki Johannowi Straussowi mógł rywalizować z francuską stolicą. W 1871 roku Strauss wystawił pierwszą operetkę pod tytułem Indygo i mimo, iż nie położył tym dziełem Offenbacha na łopatki, w Wiedniu długo dzieło nie schodziło z afisza. Nie wszystkie operetki Straussa porywają i zasługują na miano omówienia, ale warto wymienić trzy najlepsze: Baron cygański, Zemsta nietoperza i Noc w Wenecji.
Noc w Wenecji Strauss wystawia zaraz przed swoimi 40 urodzinami. Wyjątkowo premiera ma miejsce w Berlinie, jednak tam nie przyjmuje się dobrze. Niedługo potem operetkę oglądają wiedeńczycy mający na szczęście wręcz przeciwne zdanie do swoich poprzedników. W tym dziele Straussa zapada w pamięć przede wszystkim tzw. Walc lagunowy księcia i serenada Caramella Zejdź do gondoli.  Akcja zgodnie z tytułem odbywa się w Wenecji, gdzie właśnie rozpoczyna się słynny i barwny karnawał. Ma zjawić się sam Książe Urbino i wyznaczyć zarządcę jego dóbr. Senatorzy zaś znając uwodzicielski temperament i hulaszcze zapędy Księcia postanawiają przywitać dostojnika bez swoich żon. Najbardziej zazdrosny – Delacqua planuje nawet przewieźć żonę na ten czas do klasztoru. Jednak w toku wydarzeń decyzja ta ulega zmianie i to właśnie piękne kobiety mają przekonać księcia, kogo powinien wybrać na pożądane stanowisko.... Kto zaryzykuje i pośle żonę, a kto spróbuje oszukać księcia, kto ostatecznie będzie wygranym tej nocy w Wenecji?
Koncertową wersję operetki  w III aktach usłyszeć będzie można podczas XXV Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, gdzie Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi znany  i ceniony dyrygent Wojciech Rodek. Przez operetkową fabułę prowadzić będzie niestrudzona propagatorka muzyki – Elżbieta M. Terlega. A w role poszczególnych postaci wcielą się wybitni absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureaci wielu konkursów będący chętnie zapraszanymi gośćmi na Festiwale operetkowe w Polsce i w Europie.