Polska Orkiestra Radiowa, Marek Pijarowski, Jakub Jakowicz w Warszawie

Bilety na koncert Polska Orkiestra Radiowa, Marek Pijarowski, Jakub Jakowicz w Warszawie - 22-05-2016

Koncert Polska Orkiestra Radiowa, Marek Pijarowski, Jakub Jakowicz w Warszawie

Polska Orkiestra Radiowa , Marek Pijarowski , Jakub Jakowicz

22.05.2016 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Wykonawcy:
Jakub Jakowicz - skrzypce
Polska Orkiestra Radiowa
Marek Pijarowski - dyrygent

Program: Ludomir RÓŻYCKI - Scherzo symfoniczne Stańczyk op. 1, Henryk WIENIAWSKI - Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14, César FRANCK - Symfonia d-moll

Jakub Jakowicz - ur. 10 czerwca 1981 r., muzyką został obciążony genetycznie. Oboje rodzice są przecież muzykami, a nawet więcej - skrzypkami. Muzycznej edukacji nie zaczynał jednak bardzo wcześnie, na skrzypcach gra od szóstego roku życia. Pierwszy raz wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową jako piętnastolatek, grając Wariacje na temat własny Henryka Wieniawskiego. Od tego czasu stale współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia i z Polską Orkiestrą Radiową.

Marek Pijarowski - Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 1997 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Ludomir Różycki - kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony 18 września 1883 r. w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 r. w Katowicach. Jako kompozytor zadebiutował Scherzem symfonicznym Stańczyk op. 1, wykonanym w lutym 1904 r. w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Dziś, nieco zapomniany twórca wielu oper, baletów, poematów symfonicznych i utworów fortepianowych, jest kojarzony przede wszystkim z baletem Pan Twardowski. Bardzo się cieszymy, że Maestro Pijarowski postanowił przypomnieć młodzieńczy utwór Różyckiego, napisany jeszcze w czasach studenckich.


W październiku będziemy śledzić zmagania młodych skrzypków walczących o zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, a już teraz usłyszymy I Koncert skrzypcowy patrona Konkursu w wykonaniu Jakuba Jakowicza, który jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.

W drugiej części koncertu zabrzmi Symfonia d-moll Césara Francka. Dzieło ukończone w 1888 roku, jest swoistym podsumowaniem twórczości kompozytora, którego za życia - jak i zresztą długo po śmierci - lepiej znano jako wirtuoza-organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Cesar Franck bowiem przez znaczną część życia, od roku 1858 do śmierci w roku 1890, pracował jako organista w paryskim kościele św. Klotyldy.
Organizator: Program 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa