Rezydencja Krajów Wyszehradzkich | Baltic Neopolis Festival

Bilety na Rezydencja Krajów Wyszehradzkich | Baltic Neopolis Festival

Rezydencja Krajów Wyszehradzkich | Baltic Neopolis Festival

Baltic Neopolis Orchestra , Miriam Rodriguez Brüllová

16.07.2016 18:00

Przelewice(Zachodniopomorskie)


Od ćwierćwiecza trwa współpraca krajów Czworokąta Wyszehradzkiego. Artyści z Czech, Polski, Słowacji i Węgier chcą nawzajem podarować naszym narodom swą sztukę i muzykę. To niepowtarzalna okazja usłyszenia sąsiadów z Europy Środkowej - zarówno w roli kompozytorów, jak i wykonawców.

WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY WOLNY!
A nawet dowieziemy Was na miejsce - zapraszamy na organizowany przez nas 16.07 wyjazd z przewodnikiem Szczecin-Przelewice-Grodno-Szczecin, więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/1804549953111501/?active_tab=highlights

15.07 (piątek), godz. 18:00
Ogród Różany, Szczecin

16.07 (sobota), godz. 15:00
Ogród Dendrologiczny, Przelewice

Artyści:
Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja) - gitara
Baltic Neopolis Quartet

Leo Weiner Divertimento No.1, op. 20
Aldo Rodríguez Canción y danza
Roman Haas Sekwencje na trio smyczkowe
Paweł Łukaszewski Kwartet smyczkowy nr 3
Sylvie Bodorowa Concierto de Estio

16.07 (sobota), godz. 20:00
Centrum Współpracy Międzynarodowej, Grodno

17.07 (niedziela), godz. 17:00
Ogród Japoński, Gryfice


Artyści:

Sándor Jávorkai (Węgry) - skrzypce
Petr Nouzovský (Czechy) - wiolonczela
Baltic Neopolis Quartet


Antonin Dvorak Kwartet smyczkowy F-dur "amerykański", op. 96
Handel-Halvorsen Passacaglia na skrzypce i wiolonczele
Vittorio Monti Czardasz
Bela Bartok Romanian Folk Dances


Miriam Rodriguez Brüllová studiowała na State Conservatory w Bratysławie, a po otrzymaniu stopnia z interpretacji i pedagogiki na Academy of Performing Arts w Bratysławie. W 2003 roku uzupełniła studia na Universität für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu. Artystka brała udział w wielu konkursach gitarowych w Austrii, Czechach, Słowacji czy Niemczech, gdzie zdobywała główne nagrody. W 1999 i 2000 roku zdobyła stypendium dla najlepszego uczestnika master classes na międzynarodowym festiwalu muzycznym Joventuts Musicals de Torroella de Monter w Hiszpanii, co umożliwiło jej występy w Hiszpanii i Francji. Jako solistka występowała z wieloma europejskimi Orkiestrami i pojawiała się w najważniejszych halach koncertowych na świecie.
W 2005 roku stworzyła i została dyrektorem artystycznym festiwalu Bratislava Chamber Gitar.


Sándor Jávorkai, węgierski skrzypek. Studiował na Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, a następnie przeniósł się na University of Music and the Performing Arts we Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem w 2004 roku. Jako koncertmistrz grał pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti w International Orchestra Institute Attergau, pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. W 2008 roku występował także jako koncertmistrz i solista z Europe Philharmonic. Koncertował w całej Europie i na świecie. Występował w ważnych salach koncertowych we Wiedniu, Berlinie, Luksemburgu, Warszawie, Tokio czy Pekinie. Jest stypendystą Herbert von Karajan Center we Wiedniu, a także zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Hiszpanii, Grecji czy Austrii.

Petr Nouzovský to jeden z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego czeskiego pokolenia. Studiował w Pradze, Dreźnie i Madrycie, a występował na scenach całego świata: w Moskwie, St. Petersburgu, Bolzano, Istambule, Los Angeles i Buenos Aires. Jego debiutancki koncert miał miejsce w 2005 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Praska Wiosna. Dorobek artystyczny Petra to udział w nagraniu 12 płyt, a roczny grafik zakłada ponad 100 koncertów w całej Europie. Gra na wiolonczeli Jean Baptiste Vuillaume z roku 1835.

Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków - solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra - absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Berlinie, Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, chociaż wrodzony indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Do 2015 roku zespół wystąpił między innymi na: 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), 22. Usedomer Musikfestival (2014), Festival Internacional de Música de Gaia (2015), Internacional Musica i Festa Massanasa (2015) i Baltic Neopolis Festival (2015). Zespół ma w swoim dorobku kilka wydawnictw muzycznych: Kompozycje Szczecińskie (2013) - płytę zawierająca pięć kwartetów smyczkowych szczecińskich współczesnych twórców, Tribute to Carl Loewe (2014), zawierającą Kwartet Smyczkowy c-moll op.26 Carla Loewe'go Quatuor sprituel (1830) oraz wyjątkowo nastrojową płytę Il Tramonto (2015) nagraną z sopranistką Joanną Tylkowską-Drożdż.