Transkrypcje: Koncert nr 9 w Warszawie


Zapraszamy na cykl coniedzielnych koncertów klasycznych poświęconych opracowaniom muzycznym. Główna oś to dziewięć symfonii Beethovena. Co tydzień przedstawiamy kolejną z nich, w transkrypcji na zmniejszony skład kameralny (od duetu fortepianowego, po kwartet klarnetowy, po saksofon z perkusją, po sekstet smyczkowy z fletem, po Bóg wie co.) Niektóre partytury są historyczne, inne współczesne, napisane specjalnie na okazję festiwalu.

Kuratorzy: Marcin Masecki, Tomasz Pokrzywiński.

KONCERT NR 9:

Ludwig van BEETHOVEN: Symfonia nr. 9 D-dur / opr. Masecki

Marcin Masecki - pianino
Jerzy Rogiewczi - kotły
Michał Robak, Wacław Zimpel, Bartosz Karwowski, Michał Górczyński - klarnety
Kwintet smyczkowy “Sinfonia Viva”

O FESTIWALU:

Tytułowe transkrypcje, czyli opracowania na inny skład niż przewidziano w oryginale, były wielkim przemysłem epoki przed-radiowej. Koncerty symfoniczne były stosunkowo rzadkim luksusem. Żeby w ogóle poznać współczesne hity wielu amatorów musiało posługiwać się transkrypcjami na dostępne im instrumenty. Opery i symfonie były więc przerabiane na fortepian, na gitarę, oraz na składy kameralne różnej wielkości. Często sam kompozytor pisał własne opracowanie w celu lepszego rozpowszechnienia swojego utworu (swoją drugą symfonię Beethoven przerobił na trio fortepianowe).

Dziś transkrypcje nie są realną koniecznością. Dają nam natomiast możliwość poznania znanych utworów na nowo. Redukcja sił stawia autora przed trudnymi wyborami. Dysponując “zbyt małym” aparatem musi iść na kompromisy. Te zaś są polem do uruchomienia kreatywnośći. Dostajemy więc subjektywną esencję oryginału, raz oczami historii, raz współczesności.

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio
Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki Warszawa,
Partner projektu: Narodowy Instytut Audiowizualny
Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy,
Patroni medialni: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Co Jest Grane24

Wstęp wolny



Powiązane