Aktualności

17-11-2017-12:59:39

Katarzyna Nosowska, Monika Borzym i Bela Komoszyńska śpiewają poezję Wisławy Szymorskiej

Udostępnij! Tweetnij!

19 listopada w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się wyjątkowy koncert projektu Stubbornly Absent - "Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska", w którym udział wezmą Katarzyna Nosowska z Hey, Monika Borzym i Bela Komoszyńska z Sorry Boys.

Kasia Nosowska fot. Tomasz Milewski

To pierwszy w Polsce i na świecie projekt muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim. Wiersze zainspirowały twórców do stworzenia eklektycznej i zaskakującej mieszanki dźwięków. W Teatrze Syrena Stubbornly Absent wystąpi z gośćmi - Katarzyną Nosowską, Moniką Borzym i Belą Komoszyńską.

- Przemysław Gintrowski opowiadał mi przed laty, że Zbigniew Herbert nie przepadał za "udźwiękawianiem" jego wierszy - opowiada Adam Sztaba. - Poezja tego kalibru w istocie nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Lecz nie o wsparcie tu chodzi, tylko o prawdziwą symbiozę. Ten mocno odważny i karkołomny plan twórców płyty, Kasi Klich i Jarosława Płocicy, by odnaleźć język muzyczny komunikujący się z poezją Wisławy Szymborskiej, w pełni się powiódł. Wyrafinowana elektronika, interpretacja, smak, tłumaczenia Joanny Trzeciak i wielobarwność tych utworów, to najwyższy światowy poziom. A poza wszystkim - termin "poezja śpiewana" od dawna zasługiwał na lifting.

Poniżej można obejrzeć promujący projekt teledysk - Stubbornly Absent, "Cat in An Empty Apartment". Z kolei pod

" target="_blank">tym adresem
znajduje się zaproszenie od Kasi Nosowskiej.

Na połączenie wierszy z muzyką twórcy uzyskali zgodę Poetki oraz amerykańskiego wydawnictwa W.W. Norton & Company, wydawcy tomu przekładów wierszy Szymborskiej "Miracle Fair". Pozostałe tłumaczenia powstały specjalnie na potrzeby projektu. Ich autorką jest Joanna Trzeciak - tłumaczka poezji Wisławy Szymborskiej, wykładowca na Kent State University, laureatka nagród Heldt Translation Prize 2001, Griffin Poetry Prize 2012 oraz Found in Translation 2012.Udostępnij! Tweetnij!