Aktualności

05-12-2017-21:43:55

Hańba! i Piotr Domalewski z szansami na Paszporty "Polityki"

Udostępnij! Tweetnij!

Już po raz 25. ogłoszono nominowanych do Paszportów "Polityki" jednej z najważniejszych i prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce. Wśród nominowanych muzyków znaleźli się Hańba!, Marek Pędziwiatr i Stefan Wesołowski, a o nagrody w kategorii filmowej powalczą Piotr Domalewski, Paweł Maślona oraz Jagoda Szelc.

Hańba fot. Michał Szwerc

Laureatów poznamy 9 stycznia 2018 roku podczas uroczystej 25. gali Paszportów "Polityki" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Gala będzie w całości transmitowana przez Telewizję TVN, szeroko relacjonowana w radiu TOK FM.

Oto nominowani w kategoriach muzyka i film:

Muzyka:

Krakowska formacja Hańba (pierwotnie Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) zadebiutowała w 2013 roku. Krytyka docenia oryginalność zespołu, który umiejętnie łączy folkowopunkową muzykę z estetyką lat 30. XX wieku. W 2014 roku Hańba! zdobyła nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W sierpniu 2017 roku wydali album "Będą bić!", na którym uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

- Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia, chciałoby się dodać: niestety - komentuje Rafał Księżyk.

Marek Pędziwiatr to pianista, wokalista, raper, didżej, aranżer i producent. Ukończył Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W maju 2017 roku razem z grupą młodych wrocławskich muzyków Electro Acoustic Beat Sessions nagrał i wydał album "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)". Artysta sięgnął po mniej znane tematy muzyczne z twórczości Komedy. Pędziwiatr połączył jazzowe brzmienia z brawurowo wykonanymi przez siebie rapowanym partiami wokalnymi. - Wyrasta na jednego z najciekawszych muzyków i producentów młodego pokolenia - zapewnia Tomasz Doksa.

Stefan Wesołowski jest kompozytorem, skrzypkiem i producentem. Jest absolwentem Académie Musicale de Villecroze we Francji. Wesołowski wydał trzy solowe płyty. Do Paszportów Polityki nominowany jest ostatni album artysty "Rite of the End". Krytycy docenili zmiany stylistyki w nowych kompozycjach - muzyka jest mroczna, dekadencka i bardzo plastyczna.

- Twórczość Wesołowskiego jest eklektyczna na miarę czasów - argumentuje Jarek Szubrycht. - Artysta za równorzędne narzędzia pracy ma skrzypce i komputer, a w jego muzyce zaduma muzyki sakralnej sprzed wieków w naturalny sposób spotyka się ze spuścizną dwudziestowiecznych awangardzistów.

Film:

Piotr Domalewski ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest reżyserem, dramaturgiem i aktorem. Pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego "Cicha noc" zdobył siedem nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym obraz nagrodzono Złotymi Lwami w kategorii najlepszy film 2017. "Cicha noc" to świetnie opowiedziana historia oparta na wyrazistym dialogu, emocjach i wiarygodnej psychologii.

Paweł Maślona to reżyser i scenarzysta. Ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Paweł Maślona definiuje swoją pracę krótkim stwierdzeniem, że kręci filmy, aby ci, co je oglądają, mogli poczuć się mniej samotni. Pełnometrażowy reżyserski debiut Pawła Maślona "Atak paniki" to brawurowa opowieść o ludziach niewytrzymujących ciśnienia rzeczywistości. Film nagrodzony przez SFP za najlepszy debiut oraz także uhonorowany na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jagoda Szelc - reżyserka i scenarzystka - ukończyła grafikę na ASP we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Lubi eksperymentować i poszukiwać. Fascynuje ją kino Lanthimosa, Polańskiego, von Triera. Pełnometrażowy debiut fabularny "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc to obraz zbudowany na kinie gatunkowym. Na początku podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w filozoficznoreligijną metaforę, gdzie przenikają się różne wymiary i rzeczywistości.

- Szelc w swoim filmie egzorcyzmuje rodzinę i Polskę, przywołuje duchy, wprowadza w trans, wybudza uśpione w ludziach i pejzażu energie, leczy traumy - mówi Małgorzata Sadowska. - To, co wyprawia, to nawet nie jest reżyseria, to czysty szamański rytuał. Polskie kino doczekało się swojej szeptuchy.

Paszporty "Polityki" to nagroda przyznawana przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.Udostępnij! Tweetnij!