Aktualności

13-02-2018-19:44:43

Rafiq Bhatia z Son Lux na koncercie w Warszawie

Udostępnij! Tweetnij!

Niecałe dwa miesiące po wyprzedanym warszawskim koncercie Son Lux, do stolicy wróci gitarzysta tej grupy - Rafiq Bhatia. Znakomity muzyk ze swoim zespołem zagra 19 kwietnia w klubie Pogłos.

Rafiq Bhatia fot. Archiwum artysty

Bhatia będzie promował swój premierowy krążek "Breaking English", który wyda ceniona oficyna Anti. Urodzony w rodzinie hinduskich emigrantów muzyk dorastał, słuchając tradycyjnych, religijnych hymnów puszczanych w domu przez ojca, równolegle dzięki radiu śledził nowości gangsta rapu. Z czasem równie ważnymi inspiracjami stali się Jimi Hendrix, John Coltrane i Madlib. Grę na gitarze rozpoczął w szkole średniej. Zanim w 2014 roku dołączył do składu Son Lux, nagrał dwa solowe, jazzowe albumy "Yes It Will" i "Strata".

Lidera Son Lux Ryana Lotta poznał po ukończeniu studiów i przeprowadzce z Ohio na Brooklyn. Dzięki temu miał okazję nagrywać m.in. z Lorde i Sufjanem Stevensem. Jest współautorem soundtracku do filmu "Zniknięcie Eleanor Rigby" i "Zbrodnie niewinności". W ostatnich latach poza występami w grupie Lotta, Bhatia współpracował też z takimi muzykami jak Moses Sumney, Prefuse 73, Sam Dew czy Valgeir Sigurðsson. "Times Out New York" uznało go za "wschodzącą gwiazdę gitary" i "jednego z najbardziej obiecujących improwizujących muzyków na amerykańskiej scenie".

Przez lata grania w Son Lux - jak twierdzi - rozwinął się jako muzyk i producent. Swoje umiejętności i wszechstronność wykorzystał na płycie "Broken English", na której łączy jazzowe improwizacje, z post-rockiem, elektroniką i ambientem. Album ma niezwykle organiczne brzmienie - to nie tylko gitara Rafiqa, ale też smyczki, wokale gospel, grzmiące basy i perkusyjne breaki. To krążek bardzo współczesny, pełen intensywnych emocji - Bhatia udowadnia jak wiele można wyrazić bez słów, gdy źródłem ekspresji są wrażliwość, muzyczne umiejętności, artystyczna odwaga i niezwykła wyobraźnia.

Bilety na koncert będą w sprzedaży od piątku - 16 lutego.Udostępnij! Tweetnij!