Aktualności

11-04-2019-12:38:21

PRO8L3M prezentuje "VI katastrofę"

Udostępnij! Tweetnij!

Duet PRO8L3M opublikował animowany klip do utworu "VI katastrofa" z albumu "Widmo".

PRO8L3M "Widmo" fot. Archiwum

Duet PRO8L3M połączył siły z WWF (World Wide Fund for Nature) aby rzucić światło na potencjalne scenariusze dla roku 2050 i zachęcić do zapoznania się z raportem "2050 Polska Dla Pokoleń".

Dystopijny świat "VI katastrofy" właśnie zmaterializował się w postaci animacji autorstwa studia Melt. Razem z jej bohaterem przemierzamy zadymioną oparami smogu, opustoszałą gigantyczną metropolię. Twórcy, wraz z duetem PRO8L3M postanowili odpowiedzieć na pytanie - dokąd zmierza nasz świat, jeśli nie zadziałamy? Szósta katastrofa to potoczne określenie współczesnego zjawiska wymierania gatunków na Ziemi, powodowanego wpływem i działalnością cywilizacji. Utwór pod tym tytułem trafił na najnowszy album zespołu zatytułowany "Widmo".

Fani duetu PRO8L3M do niedawna przypisywali pesymistyczną wizję z utworu "VI katastrofa" wyłącznie przejawiającej się w tekstach, niezwykle obrazowej wyobraźni Oskara. Wizja ta wpisuje się w konwencję płyty "Widmo", poruszającej zagadnienia upadku cywilizacji, dystopii oraz mrocznych aspektów naszego funkcjonowania. Kilka dni temu zespół odkrył karty i zdradził, że tekst utworu, traktującego o wyniszczonym przez człowieka świecie i obumierającym środowisku, powstał na podstawie przygotowanego przez BGC we współpracy z WWF raportu "2050 Polska Dla Pokoleń". Raport zawiera dwa scenariusze — lepszy i gorszy. Każdy z nich zależy od działań, które już teraz podejmiemy w kluczowych obszarach funkcjonowania naszego kraju, a które mają wpływ na środowisko naturalne. Średnia globalna temperatura rośnie w niespotykanym tempie i niepodjęcie odpowiednich działań może spowodować dalsze, miliardowe straty związane z anomaliami pogodowymi. Co więcej, powietrze w wielu polskich miastach jest mocno zanieczyszczone, co przyczynia się do śmierci ponad 40 000 osób rocznie. Czy da się zapobiec rozwojowi tej ekologicznej katastrofy na naszym lokalnym podwórku? Możemy dowiedzieć się tego z zawartych w raporcie danych, które zainspirowały utwór zespołu PRO8L3M.
Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: pro8l3m