Aktualności

14-06-2019-06:44:52

Polski pianista w Chinach

Udostępnij! Tweetnij!

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach po raz czwarty prezentuje to, co najlepsze w polskiej sztuce. W ramach najnowszej edycji odbywa się trasa światowej sławy pianisty, Grzegorza Niemczuka.

Grzegorz Niemczuk fot. Greg Pauline

Koncerty Grzegorza Niemczuka to początek 4. edycji cenionej w Chinach imprezy Festiwal Polskie Kręgi Sztuki, której inne aktywności artystyczne będą się odbywały sukcesywnie do grudnia 2019 roku.

Niemczuk z Festiwalem Polskie Kręgi Sztuki w Chinach związany jest od drugiej edycji, a jego koncerty zawsze stanowiły wyjątkowy punkt w programie.

- Pierwszy występ w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach będę pamiętał do końca życia - mówi Grzegorz Niemczuk. - Było to podczas ceremonii zamknięcia drugiej edycji imprezy, w wypełnionej po brzegi, cudownej Beijing Concert Hall. O występie w takiej sali marzy każdy pianista. Odbiór koncertu przez chińską publiczność przeszedł moje oczekiwania - spontaniczne reakcje, okrzyki, niekończące się owacje, bisy - to wszystko dla muzyka klasycznego jest niezwykle wzruszające i uskrzydlające. Podczas Festiwalu miałem okazję zagrać więcej występów w kilku chińskich miastach. Każdy z koncertów był wielkim sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. Z wielką radością i ekscytacją oczekuję tegorocznej edycji.

Na program, który artysta proponuje w tym roku na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, składają się utwory Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina oraz Wang Jianzhonga. Przed pianistą jeszcze dwa koncerty 14 czerwca w Wuhan i dzień później w Chongqing.

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach jest organizowany przez Fundację Kręgi Sztuki od 2016 roku. Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media "najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym roku 2016 w Państwie Środka". Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliard odbiorców. Do tej pory polscy twórcy sztuk wizualnych, muzyki, filmu i gier video pokazali swoje dokonania na Festiwalu w 16 znaczących miastach ChRL; wielokrotnie gościły ich prestiżowe sale koncertowe, projekcyjne i wystawowe Pekinu. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. aktor Maciej Zakościelny, plastycy Sebastian Kubica, Ksawery Kaliski, Konrad Czernik oraz muzycy zespołów Royal String Quartet i Dagadana a także Maria Ludwika Gabryś i Mateusz Borowiak. Podczas trzeciej edycji rozpoczęły się koncerty Circles Of Art Orchestra - unikatowego projektu jazzowego pod dyrekcją Wojciecha Konikiewicza, którego pomysłodawcą jest prezes Fundacji Kręgów Sztuki, Wojciech Majewski.


Udostępnij! Tweetnij!