Aktualności

29-07-2019-13:16:54

Ørganek z O.S.T.R.-em śpiewają dla Piłsudskiego

Udostępnij! Tweetnij!

Ørganek nagrał piosenkę przewodnia do filmu "Piłsudski" z Borysem Szycem w roli tytułowej. Do współpracy zaproszono rapera O.S.T.R.-a.

Borys Szyc fot. Jarosław Sosiński

Nagranie nosi tytuł "To nie miało prawa się stać". Utwór miał premierę w Liście przebojów Trójki. - Jakiś czas temu zostałem poproszony o napisanie piosenki, która będzie zapowiadać ten film - opowiadał Tomasz Organek w rozmowie z Markiem Niedźwiedzkim. - Piosenka reklamująca film to bardzo odpowiedzialna sprawa, szczególnie jeśli dotyczy tak poważnego tematu jakim jest historia Józefa Piłsudskiego i jego dojścia do władzy. Miałem nie lada zagwozdkę, by sprostać temu zadaniu, ale podobno sprostałem.

Organek dodał, że piosenka jest nowoczesna i utrzymana w duchu współczesnego grania. W nagraniu znajdziemy mocne rockowe riffy, rap, a także romantyczną balladę.

Niebawem doczekamy się teledysku do utworu. Już teraz "To nie miało prawa się stać" można znaleźć na Spotifyu.To nie miało prawa się stać. Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom, jest rozdarty między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej jest uważany za terrorystę. Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel, czyli niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. "Piłsudski" to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

- Film opowiada o fragmencie życia Piłsudskiego, którego nie znamy - mówi Borys Szyc. - Akcja rozpoczyna się w 1900 roku. Piłsudski przebywa w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu. Udaje obłąkanego, żeby uniknąć więzienia. To punkt wyjścia opowieści o Piłsudskim – człowieku, którego wizja niepodległości Polski była dla wielu szalonym projektem. Który sam musiał mieć w sobie odrobinę szaleństwa, aby przez te wszystkie lata w nią wierzyć. Co takiego ma w sobie, że kilka lat później jest w stanie zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy podobnie jak on uwierzą w szansę na niepodległość? Jaką charyzmę, siłę, spryt czy może właśnie… nutę szaleństwa? Jakim człowiekiem był Józef Piłsudski?

Na ekranie obok Piłsudskiego zobaczymy drużynę, która wraz z nim walczyła o niepodległość. Jego najwierniejszych sprzymierzeńców: Walerego Sławka (Jan Marczewski), Witolda Jodko-Narkiewicza (Marcin Hycnar), Aleksandra Sulkiewicza (Józef Pawłowski) oraz Aleksandra Prystora (Tomasz Schuchardt). Nie zabraknie kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu marszałka. Magdalena Boczarska wcieli się w pierwszą żonę Marię Piłsudską, zaś w roli drugiej wielkiej miłości "Ziuka", czyli Aleksandry Szczerbińskiej, zobaczymy Marię Dębską.

Za kamerą stanął Michał Rosa.

Ørganek właśnie jest w trasie Męskie Granie. Ostatni album zespołu to "Czarna Madonna" z listopada 2016 roku. W tym roku ukazało się wznowienie wydawnictwo poszerzone o pięć utworów, w tym balladę "Niemiłość".Udostępnij! Tweetnij!