Aktualności

22-06-2020-10:47:02

Zbigniew Preisner kontra Andrzej Duda

Udostępnij! Tweetnij!

Zbigniew Preisner zamierza podjąć korki prawne przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie za bezprawne użycie jego kompozycji podczas kampanii wyborczej.

Zbigniew Preisner fot. Archiwum artysty

- Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z "Dudabusu" została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka "Miejcie nadzieję". Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie - pisze kompozytor na Facebooku. - Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji. Występuję na drogę prawną.

Preisner skomponował utwór "Miejcie nadzieję" do słów Adama Asnyka. Piosenka w wykonaniu Jacka Wójcika wykorzystana została w filmie "Ostatni dzwonek" z Magdaleny Łazarkiewicz z 1989 roku.

Zbigniew Preisner zasłynął współpracą z Krzysztofem Kieślowskim - za muzykę do filmu "Trzy kolory. Czerwony" zdobył Złotego Cezara. Komponował też do obrazów Agnieszki Holland, Johna Irvina, Louis Malle'a czy Hectora Babenco. Odpowiadał ponadto za produkcję albumu "Earthshine" (2011) Tides From Nebula, a także brał udział w realizacji ostatniej płyty Davida Gilmoura, "Rattle That Lock", która miała premierę we wrześniu 2015 roku.


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!