Aktualności

30-06-2020-23:11:53

Zmarł Johnny Mandel, twórca "Suicide Is Painless" z serialu "M*A*S*H"

Udostępnij! Tweetnij!

Nie żyje Johnny Mandel - kompozytor znany m.in. z piosenki "Suicide Is Painless", która była głównym motywem filmu i serialu "M*A*S*H". Miał 94 lata.

Johnny Mandel urodził się w Nowym Jorku. Gdy miał pięć lat, jego matka odkryła, że syn posiada słuch absolutny. Początkowo uczył się gry na fortepianie, ale później zdecydował się na trąbkę i puzon. Współpracował z takimi legendami, jak choćby Buddy Rich, Count Basie, Woody Herman, Stan Getz, Chet Baker, Barbra Streisand, Peggy Lee czy Tony Bennett.

Komponowanie do filmów przyniosło mu Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną ("The Shadow of Your Smile") do filmu "Brodziec" z Richardem Burtonem i Elizabeth Taylor w rolach głównych. Aż 17 razy był nominowany do nagrody Grammy, ostatecznie zdobył pięć tych statuetek.

Mandel zmarł w swoim domu w Kalifornii. O jego śmierci poinformowała jego córka Marissa. W mediach społecznościowych hołd oddali artyście już m.in. Alan Alda, Tony Bennett i Michael Bublé. - Dziękuję za twoje melodie; szczególnie tę, która jest wyryta w naszych sercach - napisał gwiazdor "M*A*S*H".


Udostępnij! Tweetnij!