Aktualności

16-07-2020-10:14:17

Ørganek przedstawia "Pogo". To metafora dzisiejszych czasów

Udostępnij! Tweetnij!

Ørganek zaprezentował nowi singiel "Pogo" wraz z towarzyszącym mu teledyskiem.

Ørganek fot. Oskar Szramka

"Pogo" to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę grupy Ørganek, której premiera odbędzie się tej jesieni.

- Pogo to zbiorowy taniec, w którym wszyscy się o siebie obijają, uderzają z siłą po to, żeby samemu nie dać się zepchnąć, przewrócić, stratować - komentuje Tomasz Organek. - To metafora dzisiejszych czasów , polskiej rzeczywistości pełnej podejrzliwości, agresji, nienawiści i braku tolerancji. Zróbmy coś z tym. Zatrzymajmy to. Dogadajmy się zanim dojdzie do czegoś złego.

Temat tańca w polskiej kulturze obecny jest wieków. Chocholi taniec w "Weselu" Wyspiańskiego, terror i przemoc w "Tangu" Mrożka, absurdalny taniec przebierańców w "Rejsie" Marka Piwowskiego, to przykłady tego samego obłędu, w którym tkwimy od wieków jako społeczeństwo. Stracone szanse, nieumiejętność porozumienia się ponad podziałami, wieczne animozje, konflikt, agresja i siła. Zarządzanie głupotą. Zbiorowa nieświadomość w służbie cyników. Pogo to współczesna emanacja tego samego problemu.

"Polski taniec narodowy, porozbijać sobie głowy. Polski taniec narodowy, pawie pióra i maniura. Maiłeś chamie złoty róg, ostał ci się ino, twój ukochany dimon, ojczyzny wróg."

Premiera piosenki poprzedza POGO MINI TOUR - serię minikoncertów, podczas których obok znanych już utworów zespół zaprezentuje także najnowszy singiel.

20.07 - Toruń, CKK Jordanki
21.07 - Łódź, Wytwórnia
22.07 - Warszawa,- Stodoła
5.08 - Poznań, CK ZAMEK
6.08 - Wrocław, Sala Gotycka, Stary Klasztor
7.08 - Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
9.08 - Kraków, Forty Kleparz


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: ørganek