Aktualności

07-08-2020-10:39:04

Kayah i Karolina Cicha idą w "Tany"

Udostępnij! Tweetnij!

Karolina Cicha, jako jedna z najważniejszych polskich artystek nurtu folkowego, zaprosiła do wspólnego śpiewania Kayah. Efektem piosenka "Płacz nad młodością, co odchodzi", zapowiadający płytę "Tany" Cichej.

Karolina Cicha i Kayah fot. Kayax

- Jestem oczarowana Karoliną odkąd zobaczyłam ją w telewizji, siedzącą na krzesełku, akompaniującą sobie na akordeonie oraz różnych przeszkadzajkach i dzwoneczkach pozawieszanych na stopach - mówi Kayah. - Do tego pięknie śpiewała. Już wtedy pomyślałam sobie, że byłoby idealnie zrobić z nią kiedyś wspólny utwór. Mijały lata, aż w końcu moje marzenie się spełniło i Karolina zapytała mnie, czy zaśpiewałabym z nią któryś utwór na nową płytę. Wybór był duży i każdy utwór był szczególny, ale najbardziej przemówił do mnie "Płacz nad młodością, co odchodzi". Nie tylko z uwagi na cudowny, pełen pokrzepienia i dystansu do siebie tekst, ale także za sprawą bardzo tanecznych rytmów. Praca na planie zdjęciowym, w domku działkowym, którego Karolina od niedawna jest właścicielką, w towarzystwie szarańczy komarów, wspominam jako jedno z najśmieszniejszych doświadczeń w moim życiu. Miałyśmy jeszcze całą masę kreatywnych pomysłów na wideo, ale było ich tak dużo, że nie wszystkie mogły się w nim znaleźć. Pewnie wykorzystamy je następnym razem.

- Etniczną ekspresję głosu Kayah podziwiałam od wielu lat - dodaje Cicha. - Kayah była dla mnie uosobieniem rootsowej energii, kimś niezwykle prawdziwym i przekonującym w tym, co robi. Poznałam ją osobiście na backstage'u festiwalu w Opolu w 2015 roku. Ucieszyło mnie wtedy, że Kayah kojarzy moją twórczość inspirowaną Podlasiem. Od tamtej pory marzyło mi się, żebyśmy wykonały w przyszłości jakiś mój utwór wspólnie. Moment, w którym usłyszałam w studiu głos Kayah śpiewającej wraz ze mną "Płacz nad młodością, co odchodzi" był dla mnie zupełnie magiczny. Szczególnie ucieszyło mnie, że Kayah z całej płyty "Tany" wybrała sobie piosenkę o tak delikatnej tematyce. Dodatkowy szacun za odwagę.

Do wspólnego utworu powstał klip ze słowami piosenki, ponieważ dla Karoliny moc przekazu jaki niesie ze sobą tekst, jest zawsze bardzo ważny.

"Płacz nad młodością, co odchodzi" poprzedza album "Tany", który ukaże się 11 września 2020 roku. Płytą artystka podejmuje dialog, tego co tradycyjne, z tym co współczesne. Bardzo aktualne problemy i tematy społeczne ubiera w nowoczesne taneczne rytmy i efekty dźwiękowe, zawsze jednak czerpiąc podłoże do utworów z tradycyjnej polskiej muzyki rodem ze swoich rodzinnych stron, czyli Podlasia. Wszyscy, którzy zamówią "Tany" przed premierą pod tym adresem, otrzymają ją z autografem Karoliny.Udostępnij! Tweetnij!