Aktualności

14-05-2021-12:45:06

Sons of Kemet prezentuje „Black To The Future”

Udostępnij! Tweetnij!

Saksofonista, kompozytor, filozof i pisarz Shabaka Hutchings przedstawia nowy album swojego nominowanego do Mercury Prize zespołu Sons of Kemet – „Black To The Future”. To już czwarty longplay zespołu i drugi wydany przez Impulse! Records.

Materiały prasowe

To jak do tej pory najbardziej dynamiczny projekt zespołu. W utworach pojawią się znakomici wokaliści, w tym Angel Bat Dawid, poeci Moor Mother i Joshua Idehen oraz artysta brytyjskiej muzyki grime D Double E.

Pierwszym utworem promującym płytę był „Hustle” z gościnnym udziałem rapera Kojey Radical. W chórkach utworu usłyszymy natomiast wokalistkę Lianne La Havas. Utwór ukazał się wraz z prawdziwie metaforycznym teledyskiem inspirowanym tańcem, wyreżyserowanym przez Ashleigh Jadee.

zamów album Black To The Future:

Sons Of Kemet - Black To The Future

Listen to Black To The Future by Sons Of Kemet.

więcej

Zobacz teledysk „Hustle” w reżyserii Ashleigh Jadee

Hustle (Official Music Video)

Go to Hustle (Official Music Video).

więcej

Poprzedni album Shabaki Hutchingsa ukazał się w wigilię pandemii, 13 marca 2020 roku. Był to projekt Shabaka & The Ancestors „We Are Sent Here By History”. Głównym tematem albumu stała się konfrontacja z zagładą ludzkości jaką znamy. Motyw ten nie stracił swojej wymowy, jej przekaz jest aktualny i dziś.

Shabaka Hutchings konsekwentnie łączy w sobie motywy wielu kultur, krążąc pomiędzy przeszłością, teraźniejszaścią i przyszłością. Wskrzesza mityczne brzmienia odkrywając nowe dźwięki pomiędzy tym, co już było, a tym, co dopiero nadejdzie. Kontynuacją tego jest album „Black To The Future”, zawierający głęboki przekaz kulturowo-polityczny i będący niezwykle bogaty muzycznie, który może stanąć na półce obok „Attica Blues” Archie’ego Sheppa czy „Alabamy” Johna Coltrane’a.

Pod względem muzycznym, „Black To The Future” jest projektem tworzonym w bardziej rozbudowanym składzie niż poprzednie nagrania Sons of Kemet. Trzon grupy – Theon Cross (tuba), Edward Wakili-Hick (instrumenty perkusyjne) i Tom Skinner (instrumenty perkusyjne) – został wzmocniony przez gości specjalnych, takich jak brytyjski saksofonista jazzowy Steve Williamson, wokalistka i bandleaderka z Chicago – Angel Bat Dawid, amerykańska poetka Moor Mother, legendarny MC brytyjskiego grime’u D Double E, brytyjski artysta, raper Kojey Radical i inni. Dodatkowo Shabaka Hutchings uszlachetnił nagrania dodając warstwy instrumentów dętych drewnianych. Ścieżki te nagrywał w trakcie lockdownu.

Album rozpoczynają i kończą liryczne komentarze przepełnione gniewem oraz frustracją. Ich przekaz ściśle związany jest ze śmiercią George’a Floyda i późniejszymi protestami Black Lives Matter.

Shabaka Hutchings mówi: – „Black to the Future” to dźwiękowy poemat, odezwa mocy pamięci i uzdrowienia. Prezentuje on ruch mający na celu przedefiniowanie znaczenia „Black Power”. Jego znaczenie jest wielowymiarowe, a jego odbiór będzie kształtowany przez kontekst kulturowy. Ostatecznie jednak główne przesłanie pozostaje takie samo: aby ludzkość mogła się rozwijać, musimy zgłębić, co to znaczy być „Black To The Future” (czarnym w przyszłości).

O teledysku do pierwszego singla, Hutchings mówi: – Tancerze reprezentują dualizm obecny w walce z wewnętrznymi ograniczeniami. W obrazie widzimy, że odrodzenie (symbolizowane przez zanurzenie w wodzie) może nastąpić tylko wtedy, gdy elementy jaźni zostaną ze sobą pogodzone.

„Black To The Future” to album, gdzie kolejność utworów tworzy poetycką wypowiedź, w której symboliczne znaczenie łączy się dźwiękiem.

Read Shabaka Hutchings’ mission statement here.

BLACK TO THE FUTURE – LISTA UTWORÓW

1. Field Negus feat. Joshua Idehen

2. Pick Up Your Burning Cross

feat. Moor Mother, Angel Bat Dawid

3. Think Of Home

4. Hustle feat. Kojey Radical

5. For The Culture feat. D Double E

6. To Never Forget The Source

7. In Remembrance Of Those Fallen

8. Let The Circle Be Unbroken

9. Envision Yourself Levitating

10. Throughout The Madness, Stay Strong

11. Black feat. Joshua Idehen

Shabaka Hutchings, saksofofista i klarnecista urodzony w Wielkiej Brytanii, wychowany na Barbadosie. Jest liderem trzech uznanych przez krytyków zespołów: Sons of Kemet, The Comet Is Coming oraz Shabaka and the Ancestors z RPA. Z tym ostatnim wydał drugi album „We Are Sent Here By History” w marcu 2020 r.

W 2018 r. podpisał kontrakt z Impulse! po sześciu latach rozwijającej się kariery międzynarodowej obfitującej w wiele koncertów przy wypełnionych po brzegi salach. W tym czasie zdobył dwie nominacje do nagrody Mercury Prize, MOBO a w 2020 wystąpił podczas festiwalu „Musicians Shaping The Future Of Jazz”.

Wraz z zespołem The Comet Is Coming zagrał niezapomniany koncert w ramach NPR Tiny Desk. Twórczość zespołu była opisywana od „The New Yorkera” po Afropunk. Z zespołem Sons of Kemet pojawił się na składance „The New York Times” „Songs That Matter Right Now” i „Best Songs of the 2010s” Pitchforka. Ponadto zespół znalazł się na wielu ścieżkach dźwiękowych, w tym na „Homecoming” Beyoncé (Netflix) oraz na ścieżce nagradzanego serialu stworzonego przez Michaeli Coela (BBC / HBO) „I May Destroy You” („Mogę cię zniszczyć”).

Wszystkie projekty muzyczne Shabaki różnią się składem, paletą dźwięków, ale naturalnie ze sobą korespondują. Artysta tworzy muzykę Sons of Kemet i jest leaderem Shabaka and the Ancestors, natomiast twórczość The Comet Is Coming wyłania się podczas improwizowanych jam sessions. To bogaty zbiór przenikających się muzycznych światów z nieustannie nowym brzmieniem. Przed pandemią, w 2019 roku, Hutchings zagrał około 100 koncertów w ciągu dziesięciu miesięcy z Comet oraz kolejnych 40 koncertów solo lub w innych zespołach.


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!