Aktualności

30-06-2021-14:59:08

Krokus Jazz Festiwal ogłasza program

Udostępnij! Tweetnij!

Krokus Jazz Festiwal odbędzie się w dniach 23-26 września 2021 w Jeleniej Górze pod dyrekcją Karoliny Juzwy i Macieja Obary.

Materiały prasowe

Krokus Jazz Festiwal, festiwal z 20-letnią historią, w tym roku otwiera nowy rozdział swojego istnienia. Organizowany w Jeleniej Górze, sercu Karkonoszy, zaprezentuje koncerty w różnych lokalizacjach, aby zachęcić fanów muzyki do poznawania i odkrywania na nowo pięknych zakątków tego regionu oraz nowych muzycznych światów.

Nowa dyrekcja festiwalu – dwoje jeleniogórzan, aktywnie działających na europejskim rynku muzycznym, Karolina Juzwa i Maciej Obara, przygotowała wyjątkowy program złożony z polskich i zagranicznych gwiazd. Wystąpią m.in. Leszek Możdżer, który zagra w Kościele

Garnizonowym. Piątkowy wieczór w Teatrze im. Cypriana Norwida otworzy wyjątkowy duet Anji Lechner i Francouis Couturier, oscylujący pomiędzy improwizacją a muzyką klasyczna oraz jeden z najlepszych na świecie pianistów młodego pokolenia Shai Maestro wraz ze swoim najnowszym kwartetem.

W sobotni wieczór scenę Jeleniogórskiego Centrum Kultury przejmie najlepsze w Polsce trio fortepianowe Marcina Wasilewskiego, a zaraz po nich wystąpi Erlend Apneseth, jeden z najlepszych norweskich artystów grających na tradycyjnych skrzypcach Hardanger uważanych za narodowy instrument Norwegii, który łączy muzykę jazzową z norweską muzyką ludową. Finałowy wieczór otworzy nikt inny, jak tegoroczny dyrektor Maciej Obara ze swoim kwartetem, który zagra koncert z pasmem Karkonoszy w tle. Maciej Obara Quartet wystąpi bowiem w Jeleniogórskim Aeroklubie na Górze Szybowcowej, otwierając ten wyjątkowy ostatni wieczór festiwalu.

Na finał natomiast organizatorzy przygotowali koncert słynnej w Europie supergrupy pod wodzą wizjonera, szwedzkiego basisty i producenta Petter Eldha. Koma Saxo to pięć mocnych nazwisk młodej europejskiej sceny, którzy zawładną scenę Jeleniogórskiego Centrum Kultury i wykonają wybuchowy koncert godny finału 20. jubileuszowej edycji Krokus Jazz Festiwal.

Ponadto, tegoroczny Krokus Jazz Festiwal to kilkanaście koncertów w ciągu dnia w różnych miejsca i salach kotliny jeleniogórskiej. Artyści wystąpią m.in. w Parku Zdrojowym w Cieplicach, Domu Gerharda Hauptmanna, Parku Japońskim Siruwia w Przesiecie i wielu innych.

Tegoroczna edycja festiwalu to również nowa oprawa graficzna przygotowana przez Martę Gawin, absolwentkę katowickiej ASP. Jej nieszablonowe i całościowe podejście do projektowania zostało docenione wieloma wyróżnieniami (m.in. srebrnym medalem European Design Award za broszurę festiwalu Ars Cameralis, srebrnym i brązowym medalem Klubu Twórców Reklamy, Śląską Rzeczą 2013 w kategorii grafika użytkowa oraz srebrną nagrodę German Design Award).

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ramach Krokus Jazz Festiwal odbędzie się konkurs dla młodych artystów jazzowych Young Crocus Jazz Contest. Co roku na konkurs wyłaniane jest ok. 15 zespołów, które prezentują się przed jury, w skład którego wejdą w tym roku dyrektorzy największych festiwal i sal koncertowych w Europie: Frank van Berkel (Bimhuis / Holandia), Martyna Markowska (Jazz Art Festival, Instytucja Kultury Miasto Ogrodów / Polska), Philippe Ochem (Jazzdor Strasbourg, Jazzdor-Berlin, AJC President / Francja ), Jan Ole Otnas (Najsonale Jazz Scene / Norwegia).

PROGRAM 20. EDYCJI KROKUS JAZZ FESTIWAL

Czwartek 23.09.21

20:00 Kościół Garnizonowy: Leszek Możdżer Solo

Piątek 24.09.21

19:00 Teatr im. C.K. Norwida: Anja Lechner & Francois Couturier

21:00 Teatr im. C.K. Norwida: Shai Maestro Quartet

23:00 Scena Klubowa „Kwadrat”: Siema Ziemia

Sobota 25.09.21

11:00 MDK Muflon Sobieszów: Muzyczny poranek dla dzieci

12:00 Ogród Japoński Siruwia Przesieka: Buba Badije Kuyateh (solo harfa afrykańska)

15:00 Galeria BWA Jelenia Góra: Mateusz Smoczyński Solo

19:00 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Marcin Wasilewski Trio

21:00 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Erlend Apneseth Trio

23:00 Scena Klubowa „Kwadrat”: Chojnacki/Miguła Contemplations (laureaci konkursu 2020)

Niedziela 26.09.21

11:00 MDK Muflon Sobieszów: Muzyczny poranek dla dzieci

12:00 Park Zdrojowy w Cieplicach: Batik Trio

15:00 Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna Jagniątków: Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński

18:00 Góra Szybowcowa - Aeroklub Jeleniogórski: Maciej Obara Quartet

20:30 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Petter Eldh Presents Koma Saxo

Dyrektorami artystycznymi festiwalu zostali Karolina Juzwa oraz Maciej Obara. Karolina Juzwa – urodzona w Jeleniej Górze, absolwentka tamtejszej Szkoły Muzycznej II st. w klasie fortepianu, absolwentka Anglistyki i Europeistyki. Menadżerka i promotorka, aktywnie działająca w Polsce i w Europie. Koordynatorka w Klubie Wytwórnia w Łodzi oraz Fundacji Wytwórnia. Współkuratorka festiwalu Letnia Akademia Jazzu oraz kuratorka Intl Jazz Platform – międzynarodowych warsztatów dla muzyków jazzowych organizowanych w Łodzi od 9 lat. Jedna z inicjatorek i autorek międzynarodowego projektu współpracy w ramach Kreatywnej Europy „Footprints” realizowanego obecnie w krajach UE. Maciej Obara – urodzony w Jeleniej Górze, saksofonista i kompozytor wydający dla jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni jazzowych na świecie – ECM Records. Leader zespołu Maciej Obara Quartet, w którego skład wchodzą Dominik Wania (fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja) i z którym nagrał dwie najważniejsze w swojej karierze płyty: „Unloved” i „Three Crowns”. Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 i 2020 w kategorii Artysta Roku i Album Roku oraz laureat pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”. Muzyk koncertujący na całym świecie oraz aktywnie działający na polskiej scenie muzyki improwizowanej.


źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: