Aktualności

23-05-2022-10:46:14

Shabaka prezentuje solową EP-kę „Afrikan Culture”

Udostępnij! Tweetnij!

Saksofonista, filozof, lider zespołu i niezwykła osobowość Shabaka Hutchings, posługujący się imieniem Shabaka we wszystkich solowych projektach, ogłosił swój pierwszy solowy projekt zatytułowany „Afrikan Culture”. W całości skomponowana przez Shabakę, ośmiościeżkowa, cyfrowa EP-ka prezentuje artystę w całkiem nowej dźwiękowej przestrzeni medytacyjnej.

Materiały prasowe

Utworem zapowiadającym całość jest „Black Meditation”.

– Muzyka na „Afrikan Culture” powstała wokół idei medytacji i tego, co oznacza dla mnie wyciszenie własnego umysłu poprzez akceptację dźwięków, które się rodzą. Używam tu fletów Shakuhachi i nowej techniki, z którą eksperymentowałem, aby stworzyć las dźwięków, w którym melodie i rytmy unoszą się w przestrzeni – mówi Shabaka.

„Afrikan Culture”, wyprodukowane przez Shabakę i Dilipa Harrisa, zabiera w uzdrawiającą dźwiękiem podróż. Różnorodne instrumenty, w tym shakuhachi (japoński flet z ciosem końcowym), kora (instrument strunowy powszechnie używany w Afryce Zachodniej), mbira (fortepian z Afryki) otaczają słuchacza kojącym dźwiękiem.

„Afrikan Culture” – lista utworów:

1. Black meditation

2. Call it a European paradox

3. Ital is vital

4. Memories don’t live like people do

5. Ritual awakening

6. Explore inner space

7. The dimension of subtle awareness

8. Rebirth

Urodzony w Wielkiej Brytanii, a wychowany na Barbados saksofonista i klarnecista, jest postacią centralną trzech uznanych formacji: Sons of Kemet, The Comet Is Coming oraz południowoafrykańskiej Shabaka and the Ancestors.

Kontrakt z wytwórnią Impulse! podpisał w 2018 roku. Otrzymał m.in. nominacje do nagród Mercury Prize czy MOBO, a w 2020 roku został nazwany przez magazyn „Downbeat” muzykiem kształtującym przyszłość. Jego zespół The Comet Is Coming stworzył niezapomniane show w NPR Tiny Desk. Szerokie uznanie krytyków potwierdziły publikacje w „The New York Times” („Songs That Matter Right Now”) i Pitchfork („Best Songs of the 2010s”). W 2021 Sons of Kemet wydali album „Black To The Future”, który spotkał się z dużym uznaniem krytyków, plasując grupę na wielu listach najlepszych płyt na koniec roku, w tym Stereogum, NPR i Paste.

The Comet is Coming, Sons of Kemet oraz Shabaka And The Ancestors różnią się składem muzyków, ale projekty naturalnie łączą się ze sobą. Shabaka pisze muzykę dla Sons of Kemet i komponuje dla Shabaka And The Ancestors, podczas gdy muzyka dla The Comet Is Coming jest tworzona w ramach improwizowanych jam sessions.

To wzajemnie nakładające się na siebie światy, tworzące nową, bogatą muzyczną rzeczywistość.

Przypominamy, że Sons of Kemet to jedna z gwiazd tegorocznej edycji Open’er Festivalu. Więcej informacji na oficjalnej stronie organizatora.


źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: