Aktualności

21-11-2022-15:40:00

Van Morrison ujawnia szczegóły nowego albumu

Udostępnij! Tweetnij!

Krążek zatytułowany „Moving On Skiffle” ukaże się 10 marca 2023.

Materiały prasowe

Zgodnie z tytułem, płyta „Moving On Skiffle” czerpie ze stylu, który zdobył popularność w Wielkiej Brytanii w połowie lat pięćdziesiątych. Van Morrison jako dziecko często przesiadywał w słynnym sklepie z płytami Atlantic Records w Belfaście, gdzie słuchał folku, bluesa i jazzu z początku XX wieku. Wkrótce zaczął też grać w szkolnym zespole skiffle.

Zamów w przedsprzedaży:

Moving on Skiffle

Moving on Skiffle - Van Morisson, tylko w empik.com: 66,99 zł. Przeczytaj recenzję Moving on Skiffle. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze!

więcej

23-utworowy krążek to manifestacja muzyki, która towarzyszy mu od szóstego roku życia. Album zawiera także utwory, które podkreślają to, co artysta ceni sobie najbardziej – wolność i życie na własnych warunkach.

Van Morrison mówi: – Byłem jeszcze w szkole, kiedy występowałem z zespołem skiffle – kilka gitar, tarka, basetla. Znałem już nagrania Lead Belly, więc kiedy usłyszałem „Rock Island Line” w wersji Lonniego Donegana, intuicyjnie zrozumiałem, co tworzy. Wiedziałem, że to jest to, co chcę robić. To było jak eksplozja, a ta płyta jest moim podejściem do utworów z tamtych czasów.

Już otwierający utwór „Freight Train” jest ważnym momentem płyty. Piosenkę pierwotnie napisała Elizabeth Cotten, a następnie nagrali ją zarówno Peggy Seeger, jak i Chas McDevitt. Van Morrison poddał ją wyrafinowanej jazzowej aranżacji, uzupełniając ją o organy, wokalne harmonie i kilka nowych słów. Utwór „Wish I Was An Apple On A Tree” dopełnił żwawą tarką i wokalnymi harmoniami. Na płycie znajduje się także ponadczasowy „Gypsy Davey”. Potężny wokal Morrisona i porywający saksofon uzupełniają bluesową gitarę w „Greenback Dollar”. Album zamyka „Green Rocky Road” – ludowa perełka i oda do życia trubadurów, rozsławiona przez Freda Neila i Dave’a Van Ronka oraz przedstawiona w filmie „Co jest grane, Davis?” (2013).

Kluczowi współautorzy albumu to Dave Keary (gitary), Pete Hurley (bas), Colin Griffin (perkusja) i Sticky Wicket (tarka). W pięciu piosenkach usłyszymy także obecnego ulubieńca brytyjskiego folku, Setha Lakemana grającego na skrzypcach.

Tracklista:

1. Freight Train

2. Careless Love

3. Sail Away Ladies

4. Streamline Train

5. Take This Hammer

6. No Other Baby

7. Gypsy Davy

8. This Loving Light of Mine

9. In The Evening When the Sun Goes Down

10. Yonder Comes A Sucker

11. Travellin’ Blues

12. Gov Don’t Allow

13. Come On In

14. Streamlined Cannonball

15. Greenback Dollar

16. Oh Lonesome Me

17. I Wish Was An Apple On A Tree

18. I’m So Lonesome I Could Cry

19. I’m Movin’ On

20. Cold Cold Heart

21. Worried Man Blues

22. Cotton Fields

23. Green Rocky Road


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: , van morrison