Aktualności

11-02-2013-21:42:22

The Walkmen i AlunaGeorge na OFF Festivalu

Udostępnij! Tweetnij!

Kolejni wykonawcy, którzy dołączają do OFF Festivalu to Amerykanie z The Walkmen i Thee Oh Sees, brytyjska The Pop Group, londyński duet AlunaGeorge, hipnotyczne Blondes, a do tego reaktywacja Super Girl & Romantic Boys, ponownie na festiwalu - très.b a także raper w wersji maksimum, czyli Bisz/B.O.K Band.

The Walkmen fot. Archiwum Zespołu

The Walkmen powstali ponad dekadę temu na gruzach grup Jonathan Fire*Eater i The Recoys, by zachwycić unikatowym połączeniem garażowej prostoty z godną stadionów wizją. Zresztą, niewiele innych zespołów porównuje się jednocześnie do U2 i The Velvet Underground. Wydana wiosną 2012 roku, najnowsza póki co płyta zespołu, nosi najlepszy z możliwych tytułów - "Heaven" - bo to prawdziwe niebo dla fanów ambitnego, wysmakowanego, organicznego indie rocka dla dorosłych. Wyprodukowany przez Phila Eka (m.in. Built To Spill, Fleet Foxes) album zachwycił zarówno fanów, jak i recenzentów.

Trudno o bardziej ironiczną nazwę zespołu niż The Pop Group, ale również - i nad tym już należy ubolewać - ciężko o przykład formacji, która byłaby równie zasłużona, co niedoceniona. Debiutancka płyta kapeli, wydana w 1979 roku "Y", to nieskrępowany manifest twórczej wolności. Punkowa wściekłość, funkowy puls, freejazzowe jazdy i histeryczne wokale Marka Stewarta… - wyprzedzili swój czas, nie zdobywając wielkiej popularności i rozpadając się w 1980 roku, po zaledwie dwóch regularnych albumach. Docenieni znacznie później, wielbieni przez takich artystów jak Portishead czy Nick Cave, reaktywowali się w 2010 i ponoć pracują nad nowym materiałem.

Dowodzona przez Johna Dwyera kalifornijska grupa Thee Oh Sees to wzór pracowitości - co roku przypominają o sobie płytą, ale słyną przede wszystkim z pełnych zaangażowania, kipiących energią koncertów. Muzyka zespołu to możliwe do uzyskania chyba tylko za oceanem połączenie songwriterskiej solidności z punkowym chaosem. Na kwiecień zapowiadany jest nowy album bandu, "Floating Coffin", ponoć najmroczniejszy w dorobku grupy.

Londyński duet AlunaGeorge tworzą wokalistka Aluna Francis i producent George Reid. Połączyła ich ponoć miłość do podszytego soulem, ambitnego popu sprzed dwóch dekad, chociaż recenzenci słyszą w ich nagraniach mocne wpływy nowych brzmień z najmodniejszych brytyjskich klubów. Wychwalani zarówno przez BBC (są na liście Sound of 2013), jak i Pitchfork (już zabukowani na jesienny festiwal w Paryżu), szerszej publiczności dali się poznać również za sprawą remiksów Florence and the Machine i Lany Del Rey. Jeszcze przed wizytą AlunaGeorge w Katowicach ukaże się debiutancki album formacji - "Body Music".
Sam Haar i Zach Steinman, czyli Blondes, grają ze sobą od lat. Zaczynali od postpunkowego, gitarowego riffu, by dojść do półimprowizowanych tanecznych transów. Nowojorski duet zwrócił na siebie uwagę wydaną w 2010 roku EP-ką "Touches" i poprawił w 2012 roku pełnoczasowym materiałem zatytułowanym po prostu "Blondes". Hipnotyczne rytmy, głębokie basy, nieskończona przestrzeń subtelnych współbrzmień.

Warszawska formacja Super Girl & Romantic Boys, która zachwyciła wszystkich hitem "Spokój" ze składanki "Disco Chaos", podpisała kontrakt płytowy, nagrała debiutancki album i... nigdy go nie wydała. Zrażeni showbizowymi realiami Super Girl & Romantic Boys rozpadli się w połowie ubiegłej dekady, reaktywując się tylko raz, na trasę w 2008 roku. Wokalista grupy, Kostek Usenko, nie dał o sobie zapomnieć choćby za sprawą 19 Wiosen oraz książki "Oczami radzieckiej zabawki", ale teraz wreszcie doczekaliśmy się powrotu grupy. OFF to jedyny festiwal, na którym zobaczycie ich w tym roku. Wcześniej jednak usłyszymy zaginiony album formacji - Antena Krzyku planuje wydanie "SGRB - Miłość z tamtych lat", płyty z bonusami, na czerwiec.

Teraz, po jak najbardziej zasłużonym "Paszporcie Polityki", to już każdy zna i ceni Très.B - międzynarodowe trio dowodzone przez czarującą, charyzmatyczną Misię Furtak występowało już na OFF Festivalu dwukrotnie, zarówno w Mysłowicach, jak i Katowicach. Zdecydowaliśmy się w tym roku zaprosić ich ponownie, zachwyceni ubiegłorocznym albumem "40 Winks of Courage", ukazującym nieoczekiwanie mroczne, melancholijne oblicze grupy.

- Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock / Wszyscy muszą być kimś, mi wystarcza być sobą - streszcza swoje credo Bisz w jednym z najlepszych polskich numerów ubiegłego roku. Nie tylko hiphopowych. Zresztą, cała płyta rapera z Bydgoszczy, zatytułowana "Wilk chodnikowy" to wielkie, wykraczające poza schematy wydarzenie. Ambitne, intrygujące podkłady zestawione z celną goryczą tekstów - doczekaliśmy się w tej grze nowego mistrza. Na OFF Festivalu zobaczymy i usłyszymy rapera w wersji maximum - Bisz/B.O.K. to oprócz głównego bohatera sześciu muzyków, od gramofonów, przez żywą sekcję rytmiczną, po skrzypce.

Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 4 sierpnia w Dolnie Trzech Stawów w Katowicach. Wcześniej udział potwierdzili Deerhunter, Jens Lekman, Metz, Merchandise i Laurel Halo.

Cena promocyjna biletów w OFF Sklepie to: - karnet trzydniowy: 140 zł (bez pola namiotowego) / 180 zł (z polem) - karnet czterodniowy: 150 zł (bez pola namiotowego) / 190 zł (z polem). Ceny te obowiązują do 5 marca.Udostępnij! Tweetnij!