Aktualności

09-05-2013-00:00:29

Tosca, Jamie Lidell i Öszibarack na Tauron Nowa Muzyka

Udostępnij! Tweetnij!

Tosca, Jamie Lidell i Öszibarack dołączyli do składu katowickiego Tauron Nowa Muzyka.

Tosca fot. Archiwum Zespołu

Kiedy w 1997 roku zespół Tosca wydał debiutancki album, zatytułowany "Opera", uznano ich za kolejnych przedstawicieli prężnej wtedy sceny triphopowej, o tyle egzotycznych, że pochodzących z Wiednia. Trzy lata później, gdy zaprezentowali swoją kolejną płytę - "Suzuki" - mówiono, że przywracają na scenach klubowych uwielbienie dla latynoskich rytmów. Od tego czasu dołożyli do swojej dyskografii albumy z muzyką fortepianową, dubowe remiksy największych przebojów, zaczęli również współpracować z mniej lub bardziej znanymi austriackimi wokalistkami i wokalistkami, stając się w kraju prawdziwą muzyczną instytucją, a w 2009 roku ich działalność muzyczna została nagrodzona austriacką nagrodą Amadeusza dla najlepszej grupy pop/rockowej. Łącząc klubowe rytmy, popową wrażliwość i nieustającą pasję do eksperymentowania z różnymi rodzajami muzyki, Richard Dorfmeister i Rupert Huber, działający wspólnie od 1994 roku jako Tosca, zapracowali sobie w ciągu tych prawie dwudziestu lat na miano klasyków muzyki elektronicznej i nowych brzmień. W tym roku wydali najnowszy albumu "Odeon". Austriaccy mistrzowie pojawią się na śląskiej imprezie z niesamowitym audio-wizualnym show, przygotowanym specjalnie na potrzeby prezentacji materiału z najnowszej płyty.

Zupełnie nowych piosenek można się również spodziewać po Jamiem Lidellu. Brytyjski wokalista i kompozytor jest jednym z najbardziej cenionych artystów, związanych z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. Artysta wraca do Polski z premierowym materiałem, wydanym w tym roku na albumie zatytułowanym po prostu "Lidell", będącym wypadkową eksperymentów znanych z "Multiply" i chwytliwych przebojów, którymi zasłynął na opublikowanej w 2010 roku płycie "Compass", uznawanej powszechnie za jeden z najlepszych albumów XXI wieku. Minimalistyczne brzmienia prosto z Berlina, przeplatane z funkiem, soulem i wokalnymi popisami, miksowanie na żywo kolejnych partii głosu i instrumentów - wszystko to sprawia, że występy Lidella stanowią niezapomniane widowisko, w którym charyzmatyczna osobowość wokalisty odgrywa równie wielką rolę, co muzyka, a publiczność jest co chwilę zaskakiwana zupełnie niespodziewanymi pomysłami, tworzącymi jednorodną, hipnotyczną całość.

Hipnotyczne wrażenia zapewni także jedna z najbardziej cenionych polskich kapel, eksperymentujących z muzyką z pogranicza rocka i elektroniki - Öszibarack. Zespół pojawi się w Katowicach z świeżymi utworami z tegorocznej płyty "12", która ukazała się w kwietniu i już bywa opisywana jako jeden z żelaznych kandydatów do tegorocznej polskiej płyty roku. Sięgając po wzorce znane z krautrocka, dance punka, czy rave'owej klasyki, Öszibarack w 2013 roku jest zupełnie innym zespołem, niż grupa która nagrywała takie płyty jak "Moshi Moshi" i "Plim Plum Plam", a ich najnowsze kompozycje, stworzone bez udziału towarzyszącej im wcześniej wokalistki, to prawdziwe koncertowe killery, zdolne wprowadzić w trans nawet najbardziej wybredną publiczność.

Dwudniowe Karnety (23-24.08.2013) dostępne są w cenie 150 zł na Ticketpro.pl, Ticketportal.pl, Wlotki.pl, Biletin.pl oraz w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach.

VIII edycji Tauron Nowa Muzyka odbędzie się między 22 a 25 sierpnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, w Katowicach.

Udostępnij! Tweetnij!


{* *}