Aktualności

27-03-2015-12:06:46

Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors i Curly Heads w Jarocinie

Udostępnij! Tweetnij!

Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors i Curly Heads to pierwsze gwiazdy Jarocin Festiwal 2015, który w tym roku odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Jarocińską imprezę poprzedzą Rytmy Młodych, do których eliminacje przeprowadzone zostaną w pięciu miastach w Polsce.

Curly Heads fot. Archiwum zespołu

Voo Voo to zespół założony w 1985 roku przez Wojciecha Waglewskiego. Od początku był uważany za kontynuację rozpoznawalnej grupy Morawski-Waglewski-Nowicki-Hołdys. W tej chwili tworzony przez czołowych polskich muzyków, którzy na co dzień mocno są związani z rockiem i jazzem. Grupa doskonale łączy różne gatunki muzyczne i może pochwalić się ogromnym dorobkiem -łącznie 35 albumów. W Jarocinie wystąpi z okazji 30-lecia działalności i zaśpiewa największe utwory. Ważnym punktem programu będzie drugie w historii wykonanie na żywo piosenek pochodzących z płyty "Dobry wieczór". Na scenie pojawią się także goście specjalni - pochodzący z Azerbejdżanu Alim Quasimov, a także Lech Janerka i Dawid Podsiadło.

Big Cyc powstał w 1988 roku w Łodzi. Został założony przez byłych muzyków grupy Rokosz (laureat Jarocina 1985) Jacka Jędrzejaka, Jarosława Lisa i Romana Lechowicza, do których dołączył Krzysztof Skiba. Twórczość muzyków bardzo często odnosiła się do sytuacji społeczno-politycznej w kraju. Tak było zarówno na początku działalności, kiedy powstawały hity "Berlin Zachodni" czy "Ballada o smutnym skinie", jak i w późniejszych etapach. Muzycy prześmiewczo, ale i gorzko komentowali otaczający ich świat. Zauważali nowe, negatywne zjawiska: rosnące różnice majątkowe w społeczeństwie, klerykalizm czy narkomanię. W 1996 roku Big Cyc wydał płytę "Z gitarą wśród zwierząt", która zawierała największy przebój w historii grupy - "Makumbę". Na kolejnych płytach "Zmień z nami płeć", "Moherowe berety", "Szambo i perfumeria" komentowali w sposób bezkompromisowy Polską rzeczywistość. Tym razem pretekstem do występu zespołu podczas Jarocin Festiwal będzie płyta "Zadzwońcie po milicję", która została wydana z okazji 30-lecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Utwory pochodzące z tej produkcji będą stanowić ważny punkt występu. Nie zabraknie największych hitów z innych okresów działalności Big Cyca.

Zespół Tymon & The Transistors powstał w 2002 roku z inicjatywy Tymona Tymańskiego podczas Przystanku Olecko. Charakteryzują go bardzo żywiołowe i widowiskowe występy. W muzyce grupy dominuje rock and roll, który jest utrzymany w bardzo rozmaitej i różnorodnej stylistyce. Twórczość opiera się z jednej strony na wcześniejszych dokonaniach Tymańskiego, kiedy ten występował jeszcze w takich zespołach jak: Kury, Trupy, Czan czy Poganie. Nie brakuje jednak również zupełnie nowych kompozycji, za które muzycy byli często nagradzani. Wystarczy przypomnieć, że za kompozycje do "Wesela" Tymański został wyróżniony nagrodą Akademii Filmowej Orzeł 2003 oraz Złotą Kaczką czasopisma "Film".

Curly Heads wykonują rocka alternatywnego. Grupa na scenie funkcjonuje od 5 lat. Jej działalność rozpoczęła się w Dąbrowie Górniczej. Najbardziej rozpoznawalną postacią formacji jest wokalista Dawid Podsiadło, który jeszcze większe sukcesy odnosi jako solista. Grupa ma jak na razie w swoim dorobku jeden album studyjny. Płyta "Ruby Dress Skinny Dog" ukazała się 21 października 2014 roku i uzyskała status złotej. Rok później była nominowana do Fryderyka w kategorii album roku rock.

Nazwa Lao Che pochodzi od jednej z drugoplanowych postaci filmu "Indiana Jones i świątynia zagłady". Zespół rozpoczynał działalność w 1999 roku w Płocku, a debiutancką płytę "Gusła" wydał trzy lata później. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 2005 roku za sprawą albumu "Powstanie Warszawskie", który zyskał ogromną popularność. Słuchacze radiowej Trójki uznali tę płytę za najlepszą w 2005 roku. Później muzycy pojechali na Przystanek Woodstock i otrzymali Złotego bączka, który przyznawany jest przez publiczność festiwalu. Największy sukces grupy przyszedł w 2008 roku wraz z płytą "Gospel", która odniosła olbrzymi sukces komercyjny i szybko pokryła się platyną. Zespół w trakcie 16 lat swojej działalności był wiele razy nagradzany za propagowanie polskiej kultury i historii. 17 kwietnia 2009 roku muzycy otrzymali nagrodę Gwarancja kultury, przyznaną przez TVP Kultura. 30 lipca 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ich natomiast Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prezydent uhonorował Lao Che za "zasługi na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego".

Tegoroczna impreza zostanie przygotowana w nowym miejscu. Powstaną tam dwie sceny.

Karnety na tegoroczny festiwal trafią do sprzedaży 1 kwietnia o godzinie 10:00. Do końca kwietnia będzie je można nabywać za 140 zł. Później ich cena wzrośnie do 170 zł. Sprzedaż będzie prowadzona za pośrednictwem stron: Prestigemjm.com, eBilet.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.Udostępnij! Tweetnij!