Aktualności

27-04-2015-19:39:41

KSU, Ørganek oraz Omni mOdO na Jarocinie

Udostępnij! Tweetnij!

KSU, Ørganek oraz Omni mOdO to kolejni artyści, którzy dołączyli do składu tegorocznej edycji Jarocin Festiwal. Impreza odbędzie się w dniach 17-19 lipca.

Ørganek fot. Mystic Production

Zespół KSU powstał w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych, jednak nazwa przyjęta została dopiero rok później. Skąd się wzięła? Od dawnej rejestracji samochodowej z rejonu Krosno-Sanok-Ustrzyki. Na pomysł wpadł Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk, lider grupy, który dziś jest jedynym członkiem z pierwotnego składu zespołu. KSU na koncie ma kilkanaście wydawnictw (w tym także nieoficjalnych). Ostatnia jak dotąd płyta kapeli premierę miała pod koniec ubiegłego roku. Album "Dwa narody" ukazał się po 6 latach od wydania poprzedniej płyty "XXX-lecie, Akustycznie".

Ørganek to projekt, na czele którego stoi Tomasz Organek, artysta wcześniej związany z zespołem Sofa. Ørganek został powołany do życia w 2013 roku, a rok później ukazała się debiutancka płyta zatytułowana "Głupi". Muzyka tego kwartetu realizowana na żywo wymyka się jednoznacznym rockowym aranżacjom zawartym na płycie "Głupi". Jednocześnie pcha zespół bardziej w stronę spektaklu, w którym improwizacja i nieskrępowana ekspresja sceniczna przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy poszukujących tego, co unikatowe, wolne i prawdziwe.

- W Jarocinie na pewno zagramy całą płytę, ale specyfika tego festiwalu powoduje, że postaramy się o specjalne, wielkoformatowe aranżacje - zdradza Tomek Ørganek. To będzie jego pierwsza wizyta na festiwalu w Jarocinie. - Nie byłem na tym festiwalu ani jako uczestnik ani widz. Ale Jarocin zawsze kojarzył mi się z latami 80., z legendą, ostoją wolności, gdzie manifestowało się swoje przekonania. Jestem bardzo zadowolony, że będę mógł zagrać w tym historycznym miejscu.

Mówią o sobie: "Poważny zespół grający mało poważną muzykę... albo odwrotnie". Z łaciny omni modo oznacza "na wiele sposobów" i taka jest też ich twórczość. Pochodzący z Poznania zespół Omni mOdO działalność rozpoczął pod koniec 2012 roku. Pierwszy koncert zagrali na X Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych i od razu zdobyli Grand Pirx. Mają też na koncie zwycięstwa m.in. na: Slot Art Festiwal 2014, Miasto Rocka 2014, Mayday Rock Festival 2014, Thanks Jimi Festival 2013, Wszyscy śpiewamy na Rockowo 2015.

- Jesteśmy pokoleniem, które bardzo dobrze kojarzy jarociński festiwal. Dużo zmienił w mentalności młodych ludzi w przeszłości - mówi Daniel "Wolny" Moszczyński. - Występ na tym festiwalu jest dla nas z jednej strony nobilitacją, a z drugiej strony ogromną odpowiedzialnością, bo to będzie zderzenie z historią. Chcemy przygotować na ten koncert muzyczne fajerwerki i przeskoczyć siebie.

Wcześniej ogłoszeni artyści:
Peter Hook & The Light, Voo Voo, Budzy i Trupia Czaszka, Lao Che, Big Cyc, Tymon & TheTransistors, Curly Heads, Mama Selita, Skubas.

Karnety na tegoroczny festiwal do końca kwietnia kosztują 140 zł. Później ich cena wzrośnie. Sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem stron: Prestigemjm.com, eBilet.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.Udostępnij! Tweetnij!