Aktualności

02-10-2016-00:34:54

Anja Orthodox w teatrze cieni z ostatnią rodziną

Udostępnij! Tweetnij!

Sporo kadrów ze znakomicie przyjmowanego filmu "Ostatnia rodzina" wykorzystano w klipie do nowej piosenki Anji Orthodox.

Anja Orthodox fot. Universal Music Polska

Utwór "W teatrze cieni" dedykowany jest najbliższemu przyjacielowi wokalistki, Tomaszowi Beksińskiemu. Anja była ostatnią osobą, która rozmawiała z Tomaszem w dniu jego samobójczej śmierci, 24 grudnia 1999. Wkrótce po tym wydarzeniu napisała utwór jemu dedykowany, ale nigdy nie zdecydowała się na jego publikację. Trzymała go w "szufladzie" z myślą o solowym projekcie, którego realizacja odsuwała się w czasie przez wiele lat.

- Tomasz był moim najlepszym przyjacielem. Dzięki niemu w ogóle poznałam i zrozumiałam prawdziwe znaczenie słowa "przyjaźń" - opowiada artystka. - Swoją dobrocią, szczerością i bezinteresownym oddaniem nauczył mnie bardzo wiele i odmienił na lepsze. Wydaje mi się, że bez niego byłaby inną osobą, o wiele uboższą duchowo.

Za reżyserię teledysku odpowiada Karol Starnawski. W klipie wykorzystano fragmenty filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Wideo można obejrzeć pod tym adresem.

Przypomnijmy akcja "Ostatniej rodziny" zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. W legendarne postaci - genialnego malarza Zdzisława i jego syna Tomasza, kultowego dziennikarza muzycznego i tłumacza, wcielają się odpowiednio Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Obraz, który trafił do kin 30 września, wyróżniono Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn za swe kreacje otrzymali też nagrody aktorskie. Ponadto biograficzne dzieło zostało docenione przez publiczność.

Numer "W teatrze cieni" zadebiutował na 35. miejscu listy przebojów Trójki. Kawałek poprzedza pierwszy, w pełni solowy album wokalistki Closterkeller. Anja Orthodox odpowiadać będzie za całą muzykę, teksty, produkcję oraz większość warstw instrumentalnych.

Anja Orthodox znana jest z działalności z zespołem Closterkeller, będącym jednym najpopularniejszych polskich przedstawicieli rocka gotyckiego. W ciągu trwającej od końca lat 80. kariery grupa wydała dziewięć studyjnych albumów, z których najważniejsze to debiutancki "Purple" (1990), "Violet" (1992), pokryty złotem "Scarlet" (1995) oraz "Cyan" (1996). Dorobek bandu zamyka krążek "Bordeaux" z września 2011 roku.Udostępnij! Tweetnij!