Recenzja

24-09-2018-18:00:04

The Dumplings - Raj

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

To nie jest płyta łatwa, miła i przyjemna. To nie zestaw potencjalnych hitów. Ale jakiż to wspaniały album.

Justyna Święs i Kuba Karaś mogli pójść na łatwiznę. Mogli przygotować krążek miły dla ucha, skrojonymi pod reklamy, z samymi zgrabnymi kawałkami. Mogli, bo takie rzeczy potrafią robić. Wybrali jednak trudniejsze rozwiązanie. - Nasza trzecia płyta to powrót do naszych czysto elektronicznych brzmień z czasów pierwszej płyty - ostrzegali przed premierą. - Mniej w niej jednak jasnych lekkich brzmień, za to dużo mroku i tajemnicy.

Rzeczywiście, to nie są pastelowe kompozycje, eteryczne piosenki czy niewinne plumkania. The Dumplings przygotowali mocny, elektroniczny materiał, pełen kanciastych bitów oraz ostrych, celofanowo migoczących dźwięków. Bardziej klubowy niż radiowy, co nie znaczy, że pozbawiony melodii czy chwytliwych elementów, o czym świadczy chociażby porywający singlowy "Raj" oraz wirujący "Frank". Czeka nas ponadto najeżona podskórnymi chropowatościami "Nieszczęśliwa", mroczny, szumiący "Deszcz" czy wypakowane laserowymi błyskami "Uciekam". Bywa lirycznie, bywa też dziko, a na sam finał jest po prostu zjawiskowo, kiedy rozkręca się "Tam, gdzie jest nudno, ale gdzie będziemy szczęśliwi".

The Dumplings udowadniają ponadto, że muzyka elektroniczna nie musi być odhumanizowana, zimna i bezosobowa. Za sprawą pięknego, syreniego głosu Justyny, niebanalnych tekstów oraz mieniących się dźwięków wyczarowanych przez Kubę Karasia otrzymujemy kipiące od emocji, zmysłowe utwory.

"Raj" to album, w który trzeba się nieco wgryźć, do którego trzeba się przyzwyczaić. Trzeba oswoić te chwilami ejtisowe, chwilami parkietowe dźwięki, te nieoczywiste aranżacje i konstrukcje. Trzeba odrobiny wysiłku, by dostrzec, że tak naprawdę wszystko dzieje się ciut pod powierzchnią. The Dumplings nagrali dojrzałą, ciekawą, nieoczywistą płytę. Wyraźnie gatunkową, bardzo muzykalną, bezapelacyjnie wyjątkową.


Lista utworów:

  1. 1. Kino00:05:50
  2. 2. Raj00:03:38
  3. 3. Deszcz00:03:41
  4. 4. Uciekam00:03:41
  5. 5. Przykro mi00:04:02
  6. 6. Nieszczęśliwa00:04:24
  7. 7. Frank00:03:16
  8. 8. Tam gdzie jest nudno, ale gdzie będziemy szczęśliwi00:04:21

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!