Recenzja

18-02-2019-10:17:38

Within Temptation - Resist

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Holenderska ikona metalowego grania, Within Temptation, uraczyła fanów swoim pierwszym od 4 lat longplayem – 1 lutego ukazał się album „Resist”.

Proces dojrzewania do jego tworzenia był drogą przez mękę. Otóż Within Temptation od czasu wydania świetnie przyjętej przez publikę „Hydry” przeszło niemałe zawirowania. Sharon den Adel zmagała się emocjami po śmierci ojca (projekt solowy My Indigo), a jej partner i gitarzysta ekipy, Robert Westerholt chyba przechodził mały impas twórczy. Ponadto wydaje się, iż Holendrzy wyczerpali już swoją formułę bazującą na zręcznym pomieszaniu metalu, alt rocka oraz odrobiny popu. Dała temu obraz sama Sharon stawiając swoiste ultimatum zespołowi: „Albo rozwiniemy się jako zespół i przestaniemy przeżuwać te same patenty, albo odchodzę”.

Dużo o nowym kierunku muzycznym obranym przez WT mówi singiel promujący „Resist”, utwór „The Reckoning”. Patetyczne otwarcie, wpadające w ucho melodie, wyraźny i dynamiczny wokal Sharon, która w swoich tekstach na tym albumie ma sporo do powiedzenia. Najwyraźniej słychać to w „Raise Your Banner”, gdzie liderkę Holendrów w jej protest songu wspiera gardłem Anders Friden z In Flames – szkoda tylko, że jest go tak mało. Ten utwór upewnia słuchacza, że WT wykrystalizowało nową formułę muzyczną bazującą na przestrzennych wokalach i minimalistycznej sekcji rytmicznej, a wszystko to jest naszpikowane przebojowymi refrenami, które mają wyraźny radiowy sznyt.

Wystarczy w tym celu zapoznać się z „In Vain”. Już po krótkim podsamplowanym wejściu rodem z Massive Attack nasze bębenki uszne są częstowane refrenem, który na 100% zapewni temu utworowi Within Temptation wysokie miejsca na listach przebojów.

Na „Resist” widać także dyskretną ewolucję, w postaci nieco zaskakującego „Fireflight”. Czy tylko ja słyszę tu zafascynowanie minimalizmem Portishead lub wspomnianych już Massivów? Męskie partie wokalne zapewnia w tym stonowanym utworze Jasper Steverlinck, znany nie tylko w Belgii utalentowany wokalista i przyjaciel zespołu.

Nowy kierunek może początkowo nieco zaskoczyć fanów ceniących bardziej metalowe oblicze Holendrów, jednak w pozostałych utworach, jak choćby w zamykającym płytę „Trophy Hunter” WT udowadnia, że nadal potrafi mocniej szarpnąć na drutach i nie zapomniało o wielbicielach riffów Westerholta. Gitar na „Resist” jest po prostu nieco mniej, a on sam jest zdominowany wokalami Sharon.

WT jest jak bokser, który po zdobyciu pasa mistrzowskiego („Hydra”) bierze dłuższą przerwę i wraca świetną walką („The Resist”), tyle że w nieco lżejszej kategorii wagowej, co nie każdemu może się spodobać. Nie zmienia to faktu, że nawet jeżeli poszli nieco w pop metal, to trzeba przyznać, iż robią to w zręcznym stylu.


Lista utworów:

  1. 1. The Reckoning00:04:11
  2. 2. Endless War00:04:09
  3. 3. Raise Your Banner00:05:34
  4. 4. Supernova00:05:34
  5. 5. Holy Ground00:04:10
  6. 6. In Vain00:04:25
  7. 7. Firelight00:04:46
  8. 8. Mad World00:04:57
  9. 9. Mercy Mirror00:03:49
  10. 10. Trophy Hunter00:05:51

autor: Maciej Chrościelewski / koncertomania.pl

Podziel się na facebooku! Tweetnij!