Recenzja

05-06-2019-23:00:02

Margaret - Gaja Hornby

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Margaret nie jest już nastolatką, ale świadomą siebie kobietą, która mówi to, co myśli i nikogo za to nie przeprasza. To jej słowa, ale każdy, kto choć zbliży się do płyty "Gaja Hornby" od razu przyzna wokalistce racje.

Na swym najnowszym krążku Margaret pokazuje zupełnie nowe oblicze i to niemal na każdej płaszczyźnie. Zacznijmy od tego, że w końcu śpiewa po polsku. Jak sama przyznaje, przez to nieco inaczej brzmi jej głos, ale przede wszystkim dzięki temu wydaje się bardziej szczera. Angielski może jest bardziej nośny w popie, na pewno łatwiejszy, ale też wytwarza pewien dystans, tymczasem na "Gaja Hornby", za sprawą ojczystego języka, wszystko jest dosadne i bezpośrednie. Tu pojawia się kolejny nowy aspekt - teksty. Chwilami zaskakująco gorzkie ("Psia mać"), osobiste ("Światło", "Ten dzień"), nierzadko o tym, co się Margaret nie podoba, co ją uwiera ("Błyski fleszy, plotki, ścianki"). Fani jednak znajdą też kilka lżejszych, weselszych fragmentów ("Serce baila").

Trzecia i chyba najważniejsza zmiana dotyczy samej muzyki. "Gaja Hornby" to płyta hiphopowa nagrana przez popową artystkę. Nie, Margaret nie rapuje (no, może odrobinę), ale po pierwsze wyręczają ją zaproszeni fachowcy (Gverilla i KaCeZet), po drugie wszystko inne na płycie przesiąknięte jest hiphopowym klimatem. Od bitów, produkcji, Auto-tune'a po charakterystyczny dla rymujących twórców typ narracji w tekstach. Do dominującego miejskiego charakteru, Margaret czasem dodaje też modne ostatnio latynoskie elementy, nieco R&B, a całość przeplata zgrabnym, kolorowym popem.

Epitet "modny" wydaje się najlepiej podsumowywać album "Gaja Hornby". Nie da się bowiem ukryć, że Margaret postawiła na nowoczesne, nośne środki wyrazu, które w połączeniu z bezpośrednimi tekstami dają materiał idealnie wpisujący się w trendy 2019 roku.


Lista utworów:

  1. 1. Gaja Hornby00:02:40
  2. 2. Ten Dzień00:02:35
  3. 3. Serce Baila00:02:32
  4. 4. Błyski fleszy, plotki, ścianki00:02:34
  5. 5. Ej chłopaku00:02:38
  6. 6. VAJB (feat. Gverilla)00:03:01
  7. 7. Psia Mać00:02:29
  8. 8. Chwile bez słów (feat. KaCeZet)00:02:40
  9. 9. Światło00:02:39

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: margaret