Recenzja

29-07-2019-13:14:23

Bleached - Don’t You Think You Have Enough

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Trzeci album sióstr Calvin na pewno ma potencjał, aby zaskoczyć dotychczasowych fanów zespołu. Bleached wyraźnie skręciło w stronę bardziej komercyjnego popu i jakby utraciło swoje punkowe korzenie. W żadnym wypadku nie można jednak powiedzieć, że „Don’t You Think You Have Enough?”, jest słabą płytą.

Nowy album na tle poprzednich brzmi znacznie bardziej popowo – bardzo duża jest w tym zasługa produkcji, a ta jest wyraźnie dopieszczona. Każdy instrument jest słyszalny doskonale. Uwagę zwraca zwłaszcza gra na basie – skojarzenia z Bee Gees i klimatem San Francisco lat 70’ XX wieku będą tutaj jak najbardziej na miejscu. „Don’t You Think You’ve Have Enough?” to także świetne wokale w wykonaniu jednej z sióstr, Jennifer. Tutaj z kolei nasuwają się skojarzenia (miłe) np. z Blondie.

Album jest także najlepszym dowodem na to, że dziewczyny nadal rozwijają się muzycznie. W odróżnieniu od poprzednich płyt najnowsze wydawnictwo Bleached jest wyraźnie przygotowane do odgrywania na wielkich arenach – stąd wypolerowanie songwritingu oraz większy procent popu, niż punka. Trzeba przyznać, że nowa wizja miksu gatunkowego prezentowana przez dziewczyny ma duży potencjał komercyjny, dzięki zgrabnie dobranym melodiom. Słychać to już w pierwszym singlu promującym płytę, „Hard To Kill” (ten bas!). Fani klasycznego oblicza sióstr Calvin także odnajdą na płycie coś dla siebie. Przykładem może być np. „Daydream”, gdzie delikatna punkowa stylistyka świetnie sprawdza się w połączeniu ze zręcznymi melodiami. Momentami słychać Talking Heads, Blondie, a nawet Roxette czy Bee Gees.

Album jest także bardzo ważny dla samego rodzeństwa. Jennifer i Jessica mocno podkreślają, że zerwały z imprezowym trybem życia. Słychać to w tekstach, ale także w samej muzyce, która jest jakby bardziej uporządkowana. Tytuł płyty to takie pytanie retoryczne, które siostry Calvin stawiają same sobie. Z kolei w samych piosenkach można dopatrzyć się prób rozliczenia z imprezową przeszłością („Valley to LA”, „Awkward Phase”).

„Don’t You Think You’ve Had Enough?” to nowe, podrasowane i bardziej świadome oblicze zespołu. Melodie pozostają w głowie nawet po jednym przesłuchaniu („Heartbeat Away”), a jak trzeba to panie nadal potrafią szarpnąć w struny nieco mocniej („Silly Girl”). Dotychczasowi fani Bleached mogą być mile rozczarowani nowym stylem, a odświeżona receptura muzyczna prezentowana przez dziewczyny (i Nicka) z pewnością przyciągnie kolejnych – już takich bardziej masowych, łowionych na stadionowych koncertach. I w tej roli większość numerów z płyty sprawdzi się zapewne znakomicie.


Lista utworów:

 1. 1. Heartbeat Away00:03:25
 2. 2. Hard to Kill00:03:26
 3. 3. Daydream00:03:39
 4. 4. I Get What I Need00:01:46
 5. 5. Somebody Dial 91100:03:26
 6. 6. Kiss You Goodbye00:03:16
 7. 7. Rebound City00:03:46
 8. 8. Silly Girl00:03:03
 9. 9. Valley to LA00:03:27
 10. 10. Real Life00:02:44
 11. 11. Awkward Phase00:03:23
 12. 12. Shitty Ballet00:03:43

autor: Maciej Chrościelewski / koncertomania.pl

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: bleached