Recenzja

21-10-2019-17:00:03

Muniek Staszczyk - Syn Miasta

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ocena:

Muniek powiedział, że "Syn miasta" to w zasadzie płyta Zygmunta nie Muńka. I właśnie tak trzeba do niej pochodzić.

"Syn miasta" jest albumem dorosłym, dojrzałym. Nierzadko gorzkim, zawsze szczerym. Pełnym refleksji i trafnych obserwacji. Krytycznym spojrzeniem na siebie oraz świat dookoła ("Ołów"). Staszczyk pochyla się nad kondycją współczesnego człowieka ("Wszyscy umarli"), maluje boleśnie prawdziwy obraz Polski ("Pola") i po prostu mówi o tym, co jest nie tak tu i teraz ("Ta piosenka nie jest dla Ciebie"). Choć wesoło nie jest, płyta nie jest dołująca, przygnębiająca i malowana wyłącznie w ciemnych barwach. Słodycz i kolory przebijają się bez trudu.

W trakcie wieloletniej kariery Muniek nie był wierny jednemu stylowi, gatunkowi, ale chyba jeszcze nigdy na jednym krążku nie pokazał tak wielu różnych, muzycznych twarzy. Nie bez znaczenia jest fakt, że w tworzeniu materiału pomagali Wojciech Waglewski, Błażej Król czy Kasai, a także muzycy znani ze współpracy z Natalią Przybysz i Marią Peszek. W efekcie mamy pełen brzmieniowy wachlarz - od brudnego, ognistego rocka ("Wszyscy umarli"), przez jazzowe klimaty (fantastyczny "Krajobraz z wilgą i ludzie"), blues-rockowy ciężar (uzależniający "Ołów") i pastelowo-geometryczne indie (intrygujące "Szwy") po nowoczesny pop ("Pola") a nawet wodewilowy walczyk ("Kłamstwo"). Coś dla siebie znajdą również fani T.Love ("Edith Piaf (Artyści muszą…), "Zakurzone tynki w Petersburgu").

Album "Syn miasta" powstał jeszcze przed poważnymi problemami zdrowotnymi Muńka Staszczyka, jednak mając w pamięci to, co wydarzyło się w lipcu (przypomnijmy, muzyk doznał wylewu), bez wątpienia inaczej będziemy odbierać niektóre piosenki. Trochę jakby dostały dodatkowy wymiar, z 2D przeszły na 3D. Nic nie zmieni jednak faktu, że to po prostu dobra płyta. Połączenie dojrzałości, życiowej mądrości i doświadczenia Muńka, z młodzieńczą energią i świeżością jego współpracowników.


Lista utworów:

  1. 1. Wszyscy umarli00:02:11
  2. 2. Krajobraz z wilgą i ludzie00:05:51
  3. 3. Ta piosenka nie jest dla Ciebie00:03:07
  4. 4. Edith Piaf (Artyści muszą...)00:03:02
  5. 5. Zakurzone tynki w Petersburgu00:03:57
  6. 6. Pola00:03:52
  7. 7. Szwy00:03:03
  8. 8. Ołów00:03:34
  9. 9. Bo życie jest...00:03:17
  10. 10. Kłamstwo feat. Kasai00:05:46

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!