Recenzja

05-02-2015-22:40:57

Pond - "Man It Feels Like Space Again"

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Kto by się spodziewał, że Australia stanie się światowym centrum psychodelicznych rytmów. Takie kapele jak Tame Impala, Jagwar Ma czy właśnie Pond, zdobywają popularność na całym świecie, a na Antypodach działają jeszcze dziesiątki formacji zauroczonych stylem sprzed dekad.

Niemniej, odkąd Nick Allbrook opuścił w 2013 roku szeregi Tame Impala, nazwanie Pond projektem pobocznym, byłoby krzywdzące. Nie są materiałem czekoladopodobym lub innym substytutem, który umili czas oczekiwania na trzeci longplay grupy Kevina Parkera. Materiał z szóstego albumu "Man It Feels Like Space Again" potwierdza, że Pond wypracowali własny, niepowtarzalny styl.

Od pierwszych dźwięków słychać, że nowe dzieło powstało bez pośpiechu, na luzie. Choć muzycy przez kilka miesięcy mieszkali w studiu nagraniowym, a teledysk do singla "Elvis' Flaming Star" nagrali smartfonem, nie ma mowy o niedoróbkach. Na "Man It Feels Like Space Again" znajdziemy dziewięć zróżnicowanych, smakowitych kompozycji. Część z nich bezpośrednio odwołuje się do psychodelicznych klasyków Pink Flood i Johna Lennona ("Outside Is The Right Side"), gdzie indziej przewijają się glamrockowe motywy i duch Ziggy'ego Stardusta ("Sitting Up On Our Crane")

Dla urozmaicenia Pond dodają bardziej współczesne motywy. Szczególnie wyróżnia się funkujący kawałek "Zond", ale swój urok ma też niespieszna, cudownie orzeźwiająca piosenka "Waiting Around For Grace". Nie da się uniknąć skojarzeń z Tame Impala, znane z "Solitude is Bliss" brzmienie gitar przewija się w singlu "Elvis' Flaming Star".

Na Pond nie ciąży tak ogromna presja jak na twórcach "Lonerism". Dzięki temu na "Man It Feels Like Space Again" możemy wyczuć ogromną swobodę i radość z komponowania. To longplay różnorodny i choć leniwie snuje się w klimatach retro, nie brzmi staromodnie. Słuchaczy rozruszają świeże, synthpopowe melodie. Najnowszy krążek Pond jest godną konkurencją dla wyczekiwanego dzieła Kevina Parkera.

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Pond