Gala Finałowa 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie – Mozart Night vol. 2

Bilety na spektakl Gala Finałowa 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie – Mozart Night vol. 2 - 10-07-2022

Spektakl Gala Finałowa 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie – Mozart Night vol. 2

Festiwal Mozartowski w Warszawie

10.07.2022 18:00

Warszawa(Mazowieckie) - Teatr Polski


Gala Finałowa 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie - Mozart Night vol. 2

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana
Muzycy Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antique Collegium Varsoviense

Tomasz Cyz – reżyseria
Sebastian Piotrowicz – choreografia
Natalia Jóźwiak – asystent choreografa
Dyrygent
Marcin Sompoliński

W programie m.in:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Così fan tutte (KV 588)
Uwertura
Duet Ah, guarda sorella
Kwintet Di scrivermi ogni giorno
Tercet Soave sia il vento
Aria Un’aura amorosa
Duet Prendero quel brunettino
Cavatina Tradito, schernito
Duet Il core vi dono
Finale Stelle, che veggo

Zapraszamy Państwa na Galę Mozart Night, niezwykły spektakl gdzie Don Giovanni może zaśpiewać do Fiordiligi, Idomeneo spotyka Królową Nocy, to magia. Magia, która za chwilę udzieli się Państwu.
Dwuczęściowe show mozartowskie, w którym – jak w szekspirowskim Śnie nocy letniej – mylą się kochankowie, pojawiają się niezapowiedziani goście, dochodzi do zaskakujących qui pro quo. Podstawą fabularną jest Così fan tutte, ale w trakcie tej przedziwnej i przepięknej nocy usłyszymy także wyimki z Don GiovanniegoWesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu.
Nasi młodzi bohaterowie doświadczą przygód, zamiany ról, niespodziewanych połączeń, podmiany partnerów, które – być może – tylko ta noc może wytłumaczyć i wyjaśnić. A wszystko po to, by powrócić do siebie: być może mądrzejsi, bardziej doświadczeni, czulsi.

Wspaniały wydarzenie muzyczne, do własnego scenariusza wyreżyserował Tomasz Cyz. Katarzyna Szymańska przygotowała scenografię, łącząc w dość nieoczekiwany sposób różne światy i inscenizacje. Nieoczywistą choreografię wyczarowali dla Państwa Sebastian Piotrowicz i Natalia Jóźwiak. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Radosława Kamieniarza.
***
Gale z lubianymi ariami, duetami, ansamblami często pojawiają się jako specjalne wydarzenia operowe. Nie wszyscy za nimi przepadają, ale Gala Mozart Night była inna. Tomasz Cyz, jej reżyser i scenarzysta, ułożył z fragmentów różnych oper Mozarta nową historię. Postacie z Così fan tutte spotykają się z bohaterami Wesela Figara, Don Giovanniego i Czarodziejskiego fletu, a śpiewane przez nich arie nabierają nowych znaczeń. Coś w rodzaju osiemnastowiecznej opery pasticcio. Śpiewacy występują w kostiumach. Scenografię tworzą zmieniające się w każdym utworze projekcje. Chętnie używane w dzisiejszych teatrach projekcje dla małych scen są dobrodziejstwem. Umiejętnie stosowane mogą olśniewać. I tu należą się słowa uznania Katarzynie Gabrat-Szymańskiej, scenografce tej gali.
Alina Ert-Eberdt
Kluczem do połączenia wszystkich dzieł wydają się miłosne wątki, które przewijają się w czterech Mozartowskich operach: „Così fan tutte”, „Don Giovannim”, „Weselu Figara” oraz „Czarodziejskim flecie”. Miłości te są jednak różnorodne. W dziełach Mozarta pojawiają przewrotne romanse, wielkie miłości, romantyczne relacje i dziecinne miłostki.
… Jak połączyć kilka dzieł wiedeńskiego klasyka i nie ująć im zbyt wiele? Oczywiście, że rezygnacja z niektórych aspektów jest konieczna, jeżeli twórca chce wysunąć pewien wątek do przodu. Trzeba jednak pamiętać, co i sama WOK zaznacza, że choć wszystkie dzieła dotykają miłości, są niezwykle różne. Żartobliwe „Così fan tutte” spotka się z nie aż tak komicznym „Don Giovannim” czy nieco tajemniczym „Czarodziejskim fletem”.
Wojciech Gabriel Pietrow, Presto

*******