Oskar - Pruszków

Bilety na spektakl Oskar - Pruszków - 10-03-2024

Spektakl Oskar - Pruszków

OSKAR

10.03.2024 16:00

Pruszków(Mazowieckie) - Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie


Start sprzedaży: 27 luty godz. 18:30

Zespół Tańca Ludowego "Pruszkowiacy" świętuje swoje 45-lecie i zaprasza na wyjątkowy jubileuszowy… spektakl!

Na swoje 45 urodziny Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” przygotował spektakl pt. „Oskar”. To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad pięćdziesiąt lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie polskiej kultury ludowej. Jego dorobek to aż 85 tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

„Oskar” jest próbą przybliżenia współczesnemu widzowi postaci i dorobku Kolberga. W trakcie tego wyjątkowego, łączącego w sobie cechy zarówno koncertu, jak i przedstawienia teatralnego spektaklu „Pruszkowiacy” wraz z tytułowym Oskarem zabiorą widzów w odzianą w barwne kostiumy podróż z tańcem, śpiewem i muzyką. Opowiedziana historia jest połączeniem faktów historycznych z autorską wyobraźnią. Do realizacji tego przedsięwzięcia Zespół zaprosił do współpracy reżysera i aktora Jacka Zienkiewicza.

Zespół Tańca Ludowego "Pruszkowiacy" powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Od 45 lat „Pruszkowiacy” koncertują w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Dyrektorem ZTL „Pruszkowiacy” jest Piotr Grządkowski, za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.

Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury prowadzaną przez Gminę Miasto Pruszków. Siedziba „Pruszkowiaków” znajduje się w budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie. Zespół liczy niemal 200 członków. Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.Powiązane